Щастя, музика, спів, посмішки і сміх – відмінні якості міжнародного товариства свідомості Крішни. Яскраве духовне життя, яким живуть її послідовники, привертає все більше людей в усьому світі. Побудовано близько 650 храмів, які відвідують понад 10 мільйонів людей щороку.

Основою руху Харе Крішна стала популяризація здорового способу життя та благодійність, в якійсь мірі, саме це приваблює таку величезну кількість послідовників. Святість мислення і здатність жити в гармонії з природою, одне з віровчень.  Душі, які постійно народжуються в різних тілах, не пам’ятають про свою вищу духовну природу.

Заснований рух в 1966 р Абхаєм  Чараном Де, уродженцем Індії. Відома ця людина під іншим ім’ям: Шріла Бхактиведанта Свамі Прабхупада. Спочатку він починав проповідувати своє вчення серед не благополучних  верств населення США, наркомани, хіпі, а потім його вчення заполонило весь Західний світ.

Члени МОСК дотримуються наступних основних принципів:

  • Категорична відмова від азартних ігор;
  • Заборона на вживання наркотиків, в тому числі кави та чаю;
  • Відмова від статевих відносин поза шлюбом;
  • Дотримання вегетаріанської дієти.

Філософія Стародавньої Індії «Бхагавад-Гіті» говорить, що Крішна любить забави, веселощі і прокази. Маючи 16108 дружин, він не проти надати любовних утіх з чужими дружинами. Втім, це не єдиний лик Крішни, багато описують його жорстоким і безжальним людиною-левом з безліччю рук, в оточенні кобр. Ликів у Крішни незліченна безліч, який з них справжній сказати неможливо.

Незважаючи на те, які лики існують у бога Крішни, його послідовники закликають зберігати вірність чоловікові, не завдавати насильства і не піддаватися гніву, а також харчуватися тільки рослинною їжею з любові до тваринного світу.

«Ворота в духовне небо» – будинок, в якому віровчення Крішни є найголовнішим мотивом і результатом людського світовідчуття. Прийшовши сюди, людина відмовляється від свого минулого життя і отримує нове духовне ім’я.

Згідно з ученням МОСК, врятуватися можна, тільки повністю присвятивши своє життя Крішні, поклонінню ідолам, дотримуючись суворої дієти (відмови від м’яса) і виспівування мантри не менше 1728 разів в день. Існують 64 служіння Крішні, основним є вірне і беззаперечне служіння Крішні. Гуру в даному випадку підноситься до рівня Крішни.

Незважаючи на заяви кришнаїтів про любов до всього людства, єдиною основою людських відносин є кастова система. Людей, які не входять до МОСК або негативно до нього ставляться, вважають демонами.

МОСК володіє величезними матеріальними ресурсами, які, зокрема, вкладає в поліпшення своєї репутації, за допомогою масової інформації (телебачення, 24-годинне радіомовлення, друковані видання тощо). Варто відзначити, що чималий капітал організації приносить продаж літератури, присвяченої руху «Харе Крішна», також компакт-дисків, відеокасет і пластинок. Основний дохід організації приносить жебрацтво.

Високим релігійним обов’язком є ​​збір грошей. На кожного прихильника встановлюється норма, яку необхідно зібрати за добу. Також руху допомагають своїми вкладеннями впливові і багаті люди. Завдяки власній радіостанції “Радіо Крішналока”, МОСК мають можливість 24 години на добу займатися популяризацією свого руху.

Послідовники руху кришнаїтів зобов’язані виконувати будь-які накази керівництва, і не має значення, вважають вони його правильними чи ні. Вважається, що адепт, тобто прихильник, не здатний розуміти логіку рішень прийнятих гуру.

Слід звернути увагу на те, що послідовники цього руху активно займаються реставрацією стародавніх споруд, пам’ятників, як на території Індії, так і в Непалі і Бангладеші. Разом з тим вони також займаються будівництвом нових храмів і культурних установ.

У кожного своя релігія, яка не терпить критики. Світ, в якому живуть МОСК – це світ добра, любові, свободи і вічного життя. Вони діляться своїм щастям з усім людством!

Іван Гудзенко