Маорі це етнічна група, що представляє корінне населення Нової Зеландії. До появи на цій території європейців, родові племена аборигенів безроздільно володіли усією ділянкою суші. Сьогодні вони складають лише 15% від загального населення острова. Ще приблизно 155 тис. Маорі проживають в Австралії. Вони поклоняються тим же божествам, що і полінезійці, проте є деякі розбіжності в деталях пантеону, а також у чуттєвих відносинах вищих істот.

Основний пантеон

Спосіб поклоніння маорі не передбачає використання ритуальних святилищ. Для зв’язку з вищими силами використовуються відокремлені місця, які позначаються великими каменями. Для персоналізації того чи іншого божества шамани вдаються до посередництвом обрядового жезла, який іменується посохом бога. При цьому відношення до вищих істот досить претензійне. Якщо обраний бог не виправдав покладених на нього надій, він може бути наданий забуттю, на догоду більш лояльному покровителю.

Найбільш важливих небожителів, яким поклоняються маорі, можна об’єднати в розгорнутий перелік:

  • Рангінуі — володар неба;
  • Папатуануку — дослівно перекладається як Земля-Мати;
  • Тане — лісове божество;
  • Тангароа — повелитель морів;
  • Ронго — покровитель сільського господарства;
  • Таферіматеа — повелитель вітру;
  • Фіро — володар зла.

Верховним божеством пантеону маорі вважають Іо, проте його існування зберігається в таємниці, яка відкривається тільки обраним. Для отримання таємного знання необхідно пройти тривале навчання в ізоляції від решти одноплемінників.

Прабатьки

Крім того, вірування маорі поширюються на богів-прабатьків, про яких згадується в міфах, що розповідають про творіння. Таким чином, до безсмертних прабатьків відносяться Рангінуі (Ранги) з Папатуануку (Папа). За переказами їх син на ім’я Тане вирішив роз’єднати своїх батьків, які застигли в вічних обіймах. Коли спроба виявилася успішною, на світлі з’явилися Небо і Земля. Батько Ранги став Небом, в той час як мати Папа, що об’єднує в собі жіноче і чоловіче начало, стала Землею.

Всього у батьків було п’ятеро синів. Тане, Тангароа, Ронго і Фіро залишилися з матір’ю керувати земними стихіями. Тафіріматеа приєднався до батька, йому дісталася влада над вітрами. Таким чином, дощ, який падає з неба, або туман, що виходить від землі, це сльози братів, які назавжди розділені. Діти безсмертних батьків також знайшли безсмертя і надприродні здібності. Земні брати створили з землі жінку для Тане. Він своїм диханням пробудив її до життя і зробив своєю дружиною. Їхні нащадки стали людьми.

Інші сили

Вірування маорі не обмежуються верховними божествами, багато подій вони пов’язують зі страшними чудовиськами, духами предків або сімейними захисниками. Втіленням почвари могло вселитися в колоду дерева, зчіпку з гілок в річці або інший габаритний об’єкт. Такий елемент необхідно обов’язково обходити стороною. Крім того, небезпека могли представляти глибокі вири, в яких згідно легенд ховалося чергове чудовисько.

Духи предків, іменовані «Ваіруа», найчастіше виявляли прихильність до людей маорі. Розгнівитися вони могли тільки в результаті не гідного поховання, також злістю міг відплатити дух викидня. Домашні боги (божества нижчого порядку) отримали назву «каітіакі». Вони служили захисниками житла, могли передбачити різні загрози або зміцнити дух людини, що зневірилася. Вогонь і воду маорі вважають священними, це ж поняття поширюється на їжу приготовлену в ритуальних місцях. Всі ці складові присутні в більшості ритуалів.

Після смерті

Для того щоб заспокоїти дух померлого, необхідно провести з ним прощання в спеціальному місці, іменованому «Будинок Зборів», де проводяться спеціальні ритуали. Після цього душа небіжчика проходить біля Великої Темряви, так називають богиню, яка уособлювала невірну дружину, і потрапляє до праматері Папа.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.