Будучи сусідами з іншими племенами, міфи інків не вступали в конфлікт з іншими міфологіями, а, навпаки, використовували їх вірування у власному уявленні про світ. За основу племена інків взяли міфи кечуанських народів, а також знання культур паракас, мочика, чиму, уари, аймара та інших.

Міфологія інків часто перегукується з космологічними знаннями. Всі священні місяці відображають  у релігії інків як певне небесне явище або тіло.  На чолі всього – Чумацький шлях  у вигляді неземної річки, яка має земне  продовження у вигляді Вільканоти, річки  в області Куско.

Богів інків доречно ділити на великих і другорядних. Перші шанувалися повсюдно, а другі могли шануватися  одному поселенні. Проте, центральна роль все ж відводилася богу Сонця. Він вважався не тільки творцем світу, але і його головним захисником, батьком усіх богів і покровителем землеробства. Одна з давніх легенд говорить, що саме Інті створив сонячний календар, який до цього дня зберігається в американському музеї.

У спробах заспокоїти або віддячити верховне божество інки приносили людські жертви. Часом число померлих на славу бога Сонця перевалювало за тисячу.

Світ у релігії інків ділився на три світи: Уку Пача (підземний світ, населений вже померлими і ще ненародженими), Кай Пача (земний світ, де проживали самі люди) і вищий (небесний) світ, що був обителлю великих богів.

Іван Гудзенко