Кудай або Худай – це загальне ім’я верховного творця Всесвіту, деміурга. На думку дослідників, ім’я було запозичене алтайцями у народів середньої Азії.

Незважаючи на те, що Кудай за своїми діяннями дуже схожий на Ульгеня і часом вважається, що це одна і та ж істота, але  є деяка різниця в міфах, які розповідають про цих істот.

Кудай, як і Ульгень, творив нарівні або поруч з Ерликом. Вважається, що між ними постійно йшло протистояння за звання творця, але виграв його саме Кудай. Його руками були створені кінь, вівця, корова, а також собака. Остання була створена без шерсті, і її створенням зайнявся Ерлік. Разом з цим Кудай спустив з небес блискавку і створив людину, в якої Ерлік за наказом брата вдихнув життя. Коли було вирішено, що головний деміург Кудай, він розділив народи з братом і став правити своїми створіннями.

На відміну від Ульгеня Кудай мав лише дев’ять синів і двох дочок, від кожного з них пішли свої народності алтайського краю. Дух-хранитель Алтайського краю за численними документальними свідченнями вважається сином Кудаян. При цьому є версія, що обидва брати, Кудай і Ерлік, були створені верховним богом ЮЧ-Курбустаном, який з’явився задовго до них, після чого створила разом землю і все, що її населяє.

За всіма свідченнями Кудай на відміну від свого брата є світлим божеством, тобто творить добро і все що належать до людей. Можливо це і правда, але нечисленні народності Алтаю, які шанують Ерліка вважають, що своє місце він отримав обманом і усі його дії, це спроба довести, що він дійсно хороший. Через його обман Ерлік став підлеглим, а не рівноправним творцем і тому він постійно мстить. Знаючи про те, як брат трепетно ​​ставиться до людей, він, завдаючи їм шкоди, здійснює свою помсту.

Цікавим фактом є те, що про зовнішність Кудая взагалі нічого не відомо. Якщо про його двійника Ульгеня є хоч незначні вказівки з описом, то про куди невідомо нічого. Можливо, так сталося з тієї причини, що ім’я Кудай прийшло з тюркської міфології, де цей деміург був аналогом Ульгеня. Його опис на батьківщині могло загубитися, а у інших народностей не було сенсу, адже свій Кудай тут уже був. Так змінилося ім’я і була забута справжня зовнішність.

Олексій Д