2taulВідомий німецький містик, схоласт та проповідник Йоганн Таулер народився у 1300 р. у Страсбурзі, що на теренах Франції. Походив з багатої сім’ї німецького купця. Маючи нагоду отримати від батьків хороший спадок, Таулер не спокусився на земні блага, і тому відмовився від значної частини коштів. Важливою віхою в його житті став вступ до домініканського ордену у 1318 р. У цей час, домініканський монах ретельно досліджує античну спадщину, творчість давньогрецьких та давньоримських мислителів, поетів.

Особливий вплив на формування поглядів та переконань Таулера було вивчення релігійного містицизму у творах Прокла, Ямвліха, Діонісія Аеропагіта, і головним чином – Мейстера Екхарта.

Подорожуючи в Німеччині та Франції, Йоганн Таулер починаю проповідницьку діяльність католицизму в Страсбурзі. Однак, не зважаючи на факт інтердикту з боку папи римського, Таулер продовжує проповідувати разом з братами-домініканцями, що змушує його переселитись в Базель. Саме в Базелі плідно формуються його ірраціональні релігійні погляди. Зустрівшись з «друзями Бога», Таулер намагається активно практикувати християнське життя. Практичне життя в Христі і повна відданість Богові – було основним кредом «друзів Бога», як особливого домініканського братерства.

Наприкінці 1340-х рр., Йоганн Таулер знову повертається до Страсбургу . Протягом двох років, Таулер особливу увагу надає аскетизму та практиці відреченню від тілесних бажань і прагнень. Домініканський чернець в Страсбурзі знову продовжує проповідувати закликаючи священиків, мирян до простоти у Христовому служінні. На відмінну від містицизму Екхарта, Таулер не надає основну перевагу філософським концепціям. Для нього не важливим є ідея пантеїзму, та проблеми «Бог-природа».

Натомість, він закликає до духовного осмислення християнської віри, відданої любові до Бога, переживанню дотику Божого та містичної близькості з Творцем. Він без жодних компромісів критикував кого б це не було – священиків, мирян, ченців за розпусне життя, засуджував жадібність, стремління та земного багатства та матеріальних накопичень. Його найяскравіші думки виражені в збірці проповідей «Царство Боже в середині вас». Його переконання лягли в основу містичних практик католицької церкви, харизматичного руху та п’ятидесятництва.

Євген Распопов