У мусульманській міфології Ібліс – один із сотні джинів, створених з вогню без диму. Спочатку він служив Аллаху, відрізнявся скромністю і благочестям досяг високого чину, але втратив своє місце на небі.

У Корані Ібліс – це ангел, який відмовився визнати створеного Аллахом Адама, за що був скинутий з небес. З тих пір Ібліс знаходиться на землі серед смертних, закликаючи їх вставати на шлях грішника.

Ібліс (Шайтан). Хто такий Ібліс ?

Драма Ібліса полягає в тому, що він за свої заслуги перед Всевишнім отримав місце серед ангелів, але не зміг втриматися на цьому місці, отримавши покарання за свою ж гордість. Спочатку мав вирушить в пекло відразу після своєї провини, але випросив у Аллаха відстрочку до настання Страшного суду. Після нього Ібліса чекає “пекельний вогонь” разом з усіма, кого йому вдасться спокусити на сторону зла.

Зовнішній вигляд Ібліса описаний дуже суперечливо. Найчастіше він постає в чоловічому образі, з одним оком, непропорційно великими руками і з яскраво-червоним волоссям. У кількох переказах зустрічається опис Ібліса як ангела – крилата істота з красивим безстатевим тілом та обличчям.

Згідно з переказами, злого духа можна зустріти на кладовищі, в зруйнованому будинку. Іноді він заходить до людей, любить ховатися в лазнях, крутиться в натовпі на базарі. Віруючих закликають бути уважнішими, Ібліс творить зло в дрібницях.

Мета цього демона – змусити людину забути про благочестивих обрядах, перешкодити молитися, викравши дорогі людині речі на заході. Ще Ібіс приписують створення чудовиськ – Гулей, які нападають на одиноких мандрівників і маленьких дітей.

Постійно заважає Ібіс пророкам під час їх паломництва, відігнати його можна тільки молитвами з Корану. Існує легенда, як пророк Мухаммед відганяв демона не тільки священними словами, а й закидав камінчиками. Ще одне ім’я цього демона – аш-Шайтан або просто Шайтан, тобто головний серед злих духів, шайтанів. Іноді його називають аль-Адувв. Часто можна зустріти ар-раджім Ібліс, тобто “Ібліс, побивають камінням”.

Іван Гудзенко