Бельфегор – один з десяти головних злих духів свити Сатани. У Старому Завіті згадується культ цього демона шумерськими племенами. Поклонялися йому на горі, і для вираження покаяння використовувалися збочені ритуали, пов’язані з хтивістю і розбещенням. Іноді Бельфегор згадувався під іншим ім’ям – Ваал, Баал, “небесний бог” і зображувався з величезним хоботом, як у слона, символ статевого чоловічого органа. Послідовники культу демона влаштовували оргії і тим самим ставали такими ж грішниками, як і їх божество.

Демон Бельфегор . Хто такий Бельфегор ?

Пізніше, окультному напрямку юдаїзму каббалі Бельфегор постає як один з архідемонів диявольського кола.  Могутність його полягає в поширенні серйозного людського пороку ліні. Традиційне зображення демона, перекручена фігура чоловіка з рогами і висунутим язиком, що сидить на викривленому стільці з молотком в руках.

Бельфегор в демонології вважається бісом відкриттів і нових винаходів. Зазвичай він обіцяє смертним швидке багатство і технології, що полегшують життя. Так він виконує місію, накладену на нього Сатаною, зробити людство ледачим і жадібним. Бельфегор – покровитель магнатів, політичних діячів і збоченців. Йому ж належить ідея вкласти в голову людей винахід зброї і атомних бомб. Скрізь, де назріває конфлікт, винен цей біс.

Згідно з іншими джерелами, Диявол доручив Бельфегору дізнатися, наскільки люди на землі щасливі в сімейному союзі і чи можливо любовна згода між чоловіком і жінкою в принципі. Тут демон часто змінює вигляд, з’являючись перед людиною в жіночому образі. Він спокушає, провокує сварки, призводить до злиднів і розлучень подружжя.

У літературі згадка демона можна знайти в сатиричному творі Макіавеллі «Чорт, який одружився», в об’ємній праці МільтонаВтрачений рай” і в романі Віктора ГюгоТрудівники моря“. Відомий  Бельфегор з фільму жахів “Бельфегор – привид Лувра“, де ім’я злого духа носить привид французького музею.

Іван Гудзенко