Портал “Філософія і Релігієзнавство” продовжує серію публікацій з історії філософії. Вашій увазі представлено короткий виклад інформації про перший філософський осередок у стародавній Греції – Мілетську Школу.

  1. Формування Мілетського філософського осередку.
  2. Фалес Мілетський та його учні.

Формування Мілетського філософського осередку

В VII – VI ст. до н.е. з’явились уявлення про 7 мудрецівБенкет семи мудреців», Плутарх) Першим грецьким філософом вважають Фалеса Мілетського.

Наприкінці VII ст. до н.е. в Греції жив мудрець Ферикід, який цікавився питаннями первоначал. За легендою він міг передбачити землетрус за смаком води в колодязі. Саме тоді зароджуються туманні уявлення про теорію та практику Мудреців.

Завдяки тому, що в той час, який за концепцією Карла Ясперса прийнято називати «осьовим»(VII-VI ст. до н.е. ), про що написано у одній із попередніх публікації про зародження філософії, Мілет був одним з найбільших колоніальних центрів Греції він стає основним осередком мудрості, а з появою Фалеса Мілетського і античної філософії.

Фалес Мілетський та його учні

Філософія стародавньої Греції до Сократичного періоду. Мілетська школа

Точної дати життя Фалеса Мілетського невідомо, однак вважається, що у 585р. до н.е. він передбачив затемнення сонця. Він навчався в єгипетських жерців, походив з царського роду. Його найбільше цікавила астрономія, питання про першоначало (першоначала), натурфілософія.

Натурфілософія – філософія, що вивчає природу і опирається на природні речі.

Фалес вважав, що все походить з води, яка здатна згущуватись та розріджуватись, утворюючи предмети. Також з води походили Боги. Ця теорія опиралась на широко розповсюджене тоді уявлення про те, що хмари знаходяться від нас далі ніж зірки.

Слово «першоначало» ( з грецького «арке») вперше ввів у вжиток Арістотель.

У Фалеса Мілетського був учень Анаксімандр, яктй є автором «Пері Фюзіс» («Про природу»). Його концепція уже є суто раціональною. Першоначалом він вважає апейрон(з грецького «безмежність»), усе з нього виходть і в нього повертається. По суті апейрон – єдине, що існує в світі. Спочатку з нього виникають параметри простору (висота, ширина, довжина), далі якісні характеристики(вологе, тепле, холодне, сухе), з цих характеристик виникають 4 основних елементи(вогонь, вода, земля, повітря) які утворюють світ. Людина вийшла з води: життя зародилось в рибі, яку викинуло на берег. З неї вийшла доросла людина і почала людський рід. Анаксімандр писав міфологічною мовою.
Учень Анаксімандра – Анаксімен первоначалом вважав повітря. Апейрон був для нього незрозумілим оскільки не є матеріальним. Саме він вперше запропонував ідею руху першоначал. Вважав, що град – замерзлий дощ, а звук – рух повітря.

Саме ці три філософи складають так звану Мілетську школу.