Езотеричним християнством називають одним з видів окультних навчань. Вони виділяються з інших тем, що заявляють про володіння прихованого і істинного розуміння християнства, який може бути доступний лише небагатьом з їх числа освічених послідовників. Ці послідовники прийняли езотеричне християнство за основну релігію. І вважають, що вона наповнена великими таїнствами і вірять в те, що саме вони володіють езотеричними доктринами, знають спеціальні практики, за допомогою яких вони досягаються. Самими ж християнами вид такого навчання не визнається, як неіснуючий в християнстві.

Езотеричні вчення поділяються на:

  • єретичну християнську теологію;
  • використання разом з канонічних Євангелій апокрифів, які можуть використовуватися і окремо від Євангелій;
  • прийняття фактом, що вчення таїнства 12 апостолів містить насправді езотеричне вчення Ісуса.

Прихильники вважають, що при відкритті душі і глибокій вірі  таїнства ніколи не будуть досяжні для людини і приховані аж до закінчення земного життя людей. Але якщо при досягненні таїнств використовувати прийоми езотерики, то тоді розуміння таїнств буде досягнуто.

За часів Середньовіччя представники езотеричного виду християнства могли практикувати всі види течій і ставали адептами, каббалістами, алхіміками і астрологами. Але частина з прихильників вибирали для вивчення лише споглядальні дисципліни вчення і вважали, що вони краще їм допомагають осягнути таємну мудрість і знання Вищого Розуму.

У 16 і 17 століттях напрямок езотеричного вчення досягло повноти, що сприяло розвитку теософії, массонства, бехменізма і розенкрейцерства.

У сучасному світі різноманітні течії езотеричного християнства виділяють у своїй ідеології факт перевтілення і складну структуру енергії в людській сутності у вигляді астральних і ефірних тіл.

Прихильники сучасного напрямку даної течії вважають, що потрібно вести складну внутрішню духовну роботу, з метою самовдосконалення і оновлення. За допомогою різних східних практик у вигляді медитацій і відкриття чакр, а також древніх магічних ритуалів алхімії, астрології та інших окультних наук, людина зможе привести свою душу до спасіння і повного воскресіння.

Іван Гудзенко