Джаядева — один з найвідоміших філософів крішнаїзму. Жив в 1170-1245 роках і відноситься до вайшнавскої традиції. Його твори були написані на санскриті. Джаядева — типовий представник касти брахманів, яка по соціальній ієрархії знаходилася вгорі. Жив в Бенгалії. Його творіння писалися у віршованій формі і твори стали складовою частиною книги «Гуру Грантх Сахіб», яка була визнана священною у сикхізмі.

Ще Джаядева відомий, як автор відомої музичного твору «Гітаговінда», що перекладається, як «Пісня про пастуха». Був важливим ідеологом формування культу Крішни і гаудія-вайшнавізму, а також творцем філософського твору «Чандра-лока».

Агіографія

Дані про життя Джаядева досить фрагментарні. Сучасні дослідження визначають що  він з’явився на світ у родині Бходжадеви в місті Орріса. Про те, коли він жив, ми знаємо виключно по строфі 1.4 тексту 1 «Гітаговінда», в якій філософ називає відомих поетів, які були його сучасниками.

Інформація про Джаядева дійшла до нашого часу у вигляді творінь, опублікованих в переказах під назвою «Бхактамала».

В молодості він прийняв рішення залишити будинок батьків і почати аскетичний спосіб життя, не дивлячись на свій високий соціальний статус.

Джаядева був одруженим на Девадасі Падмаваті, яка сказала, що буде залишатися з ним навіть не дивлячись на те, що він хоче вести життя аскета. Вона так сильно любила Джаядеву, що коли вона почула чутки про його смерть, вона наклала на себе руки. Вулицею Джаядева ходив нагим так, що люди накидали на нього вбрання. А щоб не прив’язуватися до земних благ, він ніколи не спав під тим же деревом.

Любов Джаядева до Крішни виражалася в розмовах, піснях, танцях. Він навіть уявляв себе «нареченою» Крішни. Тому всі його вірші, якщо інтерпретувати їх, як мирські, а не релігійні, можуть бути зараховані літературознавцями до любовної лірики.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Інтерв'ю

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...
Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.