dvШкола двайти – адвайти відноситься до традиційних  індійських філософських  шкіл. Засновником двайти – адвайти вважають  середньовічного  індійського теолога – кришнаїта ,  Шрі Німбаркчарью, відомого як Німбарка. Він  був  головним ачарьєю в одній з  чотирьох  головних  ліній  вайшнавських  вчителів та учнів. Написав коментарі до Веданти – сутри – Париджата – саурабха – бхашья, тим самим встановив  доктрину Двайтаддвайта – веда.

Діяльність Німбаркаприпадає на  ХІІ – ХІІІ століття.  Німбарка  народився  у селі  Мунгера Патан, в родині  телузьких брахманів – Аруни Ріші та Джаянті Деві., проповідував філософію відданого служіння богу Крішні, яка була заснована  на основі  принципу  одночасної єдності та  відрізнення  двайтиадвайти-веди.

Німбарка , прийнявши саньясу  жив  як відлюдник у місці Німба грама, що розташовувалося  біля  гори Говардхан, у місті Вріндавані. Живучи в Німба грамі,  неодноразово  вступав  у   філософські дискусії, в яких отримав  перемогу над гьяні – панді тою. Останній  відмовився  приймати прасад, мотивуючи, що сонце вже зійшло, тому що не приймає  їжі після заходу сонця. Тоді ,  Німбарка, за допомогою своїх  містичних сил  заставив  сонце, щоб воно  з’явилося   з дерева німба.

Вважається,  що своє ім’я  ачарья   отримав через той випадок із застосуванням  своїх надприродних   можливостей.  В село, яке розташовувалося  біля лісу Білва Ракша , завітала група брахманів, щоб  поклонитися  богу  Шиві.  За звичай у цьому місці зосереджувалося  статуї  богів. Богу Крішні  приносили листя  туласі, а Шиві – листя дерева білва.  Серед цих брахманів  був  Німбарка.  Шива  дуже був здивований такому ревному поклонінню, а саме головне – воно йшло від серця. Прийшовши  до гуру, Шива почав розмовляти з ним, вказуючи на священний ліс, який знаходився  в селі.

У цьому лісі, як стверджував бог Шива, перебувають чотири кумари, від яких Німбарка може отримати  трансцендентне знання. Ці люди  є покровителями,  що несуть  в собі незвичайний скарб, крім того  Він  поставив умову, якщо  Німбарка буде  служити їм.

Німбарка, прийшовши  до вказаного богом Шивою місцем, дійсно  зумів побачити кумарів,  що були поглиблені  роздумами про Верховного  Бога.. вражений видовищем, Німбарка  голосно вигукнув: «Харе Крішна!»   Кумари  сіяли радістю при зустрічі з  ним, Німбарка  запропонував  свою пошану.

Один із людей на ім’я Санат Кумар розповів  Німбарку, що Бог  уповноважив  чотирьох   святих  відданних, заснувати варшавські  сампрадайї, одним із  цих чотирьох осіб – був Німбарка.  Прийнявши омовіння,  Німбарка отримує  чотирьох  Кумарів для посвячення в Радсі  Кріпни – мантру, а також вказівки, яким чином потрібно поклоняться  божественному подружжю. У  священному лісі, Німбарака почав розспівувати мантру та поклонятися  Шрі Шрі Радхе – Крішна. Невдовзі до нього  з’явилися та показали Свою єдину формулу, йому сказали, доки це тайна, тому проповідуй   про ігри Радхи та Крішни.

Отож  ми вже  з’ясували, хоча в короткій  , проте  в доступній  формі про  філософську школу  двайти – адвайти , її керівника.  На жаль  досить мало  свідоцтв про життя мудрого, досвідченого гуру  Німбарка.

 Стрикалюк Богдан – магістр релігієзнавства