Шива – один з богів індуїстської тріади. Хоча він і є негативним персонажем на відміну від інших богів (Брахма- творець, Вішну – хранитель), його називають руйнівником, але більшість індуїстів віддають перевагу саме йому. Це пов’язано з тим, що за багатьма легендами цей бог несе не тільки руйнування, часом він, як і Брахма, є творцем. Тобто нарівні з руйнуваннями цей Бог може нести і всілякі блага.

Шива має дуже велику кількість імен, їх налічується близько 48 штук.

Існує передання, що Шива жив на землі. Це було приблизно 5-7 тис.  років тому. Він був дуже шанований, так як досягнув істинної досконалості.  Шиву трансформував людське тіло в потік золотого світла, і це нове його тіло безсмертне. Розповіді про нього є ще в документах доаріської епохи Індії. Потім його ідентифікують з Рудрою – богом ведійської міфології.

У найперших храмах, в яких шанували Шиву, його зображували у вигляді фалоса. Адже цей Бог втілює чоловіче начало. Хоча в деяких легендах говориться, що цей бог має дві статі.

Найчастіше Шиву зображують сидячим в асані Лотоса. Шкіра у нього білого кольору, а ось шия синя, вона оповита змією. Білий колір шкіри символізує чистоту думок, говорить про те, що не повинно бути в світі брехні і облуди. Волосся зібране на верхівці в пучок у вигляді конуса. На голові, руках і ногах теж змії, він носить їх як браслети. Змії символізують вічність. Змії знаходяться і на поясі, і на плечі бога. Це єдиний бог, який має три ока. Своє  третє око Шива отримав в ту мить, коли його дружина закрила йому два ока. І це третє око дуже страшне для оточуючих. Одягнений він  в шкуру слона (іноді тигра). Одяг зі слонової шкури символізує те, що Шива подолав свою гординю. Сидить на тигровій шкурі (уособлення бажання). Волосся бога прикрашає місяць крізь нього протікає великий Ганг. Він тримає річку на своїй голові, для того, щоб впавши на землю, вона не затопила її повністю.

Так як в деяких описах Шива  двостатевий, то іноді його зображують гермафродитом, тоді з одного боку він має жіноче, а з іншого чоловіче обличчя.

Іноді Шиву зображують танцюючим, тоді у нього може бути 4 руки і більше, і в кожної є зброя. Бога деколи називають «царем танцю», вважається, що в такому вигляді він регулює порядок у всьому світі. А ось якщо Шива втомиться і припинить танцювати, то у Всесвіті запанує хаос.

Пересувається Шива на бику Нанді. Ця тварина є стражем Бога.

Парваті була дружиною Шиву. Існує красива легенда про те, як вони знайшли любов. Шива був відлюдником і жив високо в горах. Якось його побачила Парваті і шалено закохалася, адже бог кохання Камо пронизав своєю стрілою її серце. Дівчина наблизилася до Шиву, а той дуже розсердився. Він спопелив своїм поглядом Камо, але пошкодував дівчину, яка впала перед ним на коліна. Шива прийняв її світлу любов, і вони стали чоловіком і дружиною.

Шива  вважається покровителем йогів, адже саме він є творцем даного напрямку. За переказами він знав близько 330 млн. асан.

Шива є і творцем санскриту.

За переказами вважається, що Шива курив маріхуану, тому віруючі в цього бога теж курять цю траву, особливо «в велику ніч Шива» – головне свято божества, відзначають в кінці лютого – початку березня.

В наші дні велика частина народу Індії поклоняється Шиві. Дуже багато храмів присвячені саме цьому божеству. У будь-якому храмі перед входом є вівтар. Людина повинна знищити власне его, перш ніж увійде в святая святих, схилитися перед богом. Вважається, що, хто вірить в бога Шиву, звільняються від усіх гріхів і набувають вічне блаженство.

Іван Гудзенко