Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661).

Вони поділяються на три гілки: Хасаніди, Хусейніди та Ханафіди , які є нащадками синів Алі Хасана, Хусейна та Мухаммеда ібн аль-Ханафійя. Громада алідів знаходиться переважно на Близькому Сході .

Після вбивства Алі в 661 році, його син Хасан був обраний халіфом групою мусульман. Політичний суперник Алі Муавія I (правління 661–680) почав переговори з Хасаном, і обидва лідери підписали мирний договір. Після короткого шестимісячного правління Хасан передав свій контроль над Іраком Муавії, визнавши останнього халіфом. Протягом дев’яти років після зречення Хасана і його молодший брат Хусейн підкорялися правлінню Муавії і були осторонь від політичної участі проти Муавії.

Після смерті Хасана в 670 році його прихильники з середовища алідів звернулися до Хусейна з приводу повстання проти Муавії, хоча Хусейн відмовився. Перед смертю Муавія призначив свого сина Язіда (правління 680–683 ) своїм наступником, що стало безпрецедентним кроком у халіфаті та порушенням мирного договору. Проти спадкоємства Язіда виступили кілька синів видатних сподвижників пророка Мухаммеда, у тому числі Хусейн.

Прихильники алідів куфанці присягнули на вірність Хусейну як своєму імаму і запросили його до Куфи на знак протесту проти Язіда. У той час як Хусейн прямував до Куфи зі свитою близько 70 чоловік, його караван був перехоплений 1000 армією губернатора омейядів  Убайда Аллаха ібн Зіяда.

Перший був змушений відправитися на північ і отаборитися на рівнині Кербели.  2 жовтня 680 року прибула  4000 армія омейядів. Збройні сили омейядів заборонили Хусейну доступ до річки Євфрат, і останній і його партизани провели три дні без води, поки група з п’ятдесяти чоловіків на чолі з Аббасом ібн Алі не змогла вийти до річки. 10 жовтня 680 року мало чисельні війська алідів взяли участь в битві при Кербелі, в якій Хусейн був вбитий.

Після смерті Хусейна його син Алі ібн Хусейн продовжив життя у відставці та молитві, залишивши Мухаммеда ібн аль-Ханафійю лідером алідів.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Релігія

Історія релігій

Історія релігій є галуззю релігієзнавства, займається вивченням процесів розвитку та змін релігії, соціально-культурного зв’язку. Релігієзнавство ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.