Акафістник – відноситься до церковно-богослужбової літератури середини XIV століття, перебуває у використанні православною церквою. У ньому розташовано піснеспіви на прославлення святих. З 1522 року – Франциском Скориною у Вільно видано друкований варіант акафістника. Саме ж видавництво є підґрунтям багаточисельних рукописних акафістників, датованих XVI- XVII, є суворим прототипом російського молитвослова у ХVIII – ХХ століттях.

Видача акафістників кінця ХVII століття супроводжувалася виготовленням гравюр, орнаментів у стилі бароко.  Поняття «акафістник» у перекладі з грецької мови означає — Тобто гімн при співі котрого дозволено перевірку. Першим акафістом вважається молитва до Богородиці. З 626 року встановлений при візантійському імператорі Іраклії. Знаменується ця дата звільненням  Константинополя від перського війська.

До складу акафісту входить двадцять п’ять строф, містить тринадцять кондаків, Акафіст включений в православне богослужіння, особливо на ранній службі (Тріодь Постова), за уставом може розспівуватися один раз. А тому в п’яту суботу Великого посту було звершено «Суботу Акафіста». З вечірнім богослужінням поєднується  і сам акафіст.  Серед найдавніших акафістів відносять той, що датується VII століттям н6ашої ери, раніше за нього — система кондаків у богослужінні разом з стихирами.

Також не слід забувати про таку ключову фігуру церковної гімнографії Романа Солодкоспівця – автора кондаків (у другій половині V століття). Поява канонів, кондаки почало замінюватися новими піснеспівами, що отримало назву «акафістного». Акафіст створювався крок за кроком. Утворений завдяки Григорію Пісіді – диякона константинопольської церкви з стихир преподобного Єфрема Сирина, тринадцяти кондаків та дванадцяти ікосів. Слово «акафіст» протягом століття стало жанром церковного співу.

Акафістник можна називати збірником церковних піснеспівів – акафістів, які увійшли туди, формувалися на протязі століть і утворили цілу систему. Сучасний Акафістник має вигляд книги в твердій палітурці і розділений на три томи або ж може існувати єдиним зібранням пісенних текстів, включаючи прославлення «радуйся», та в кінці кондака закінчується алилуарієм.

Пегас

Поделитесь эмоциями

Супер статья
1
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Інтерв'ю

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...
Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.