У-Цзін – назва для п’яти книг, в основі яких лежить конфуціанство. Саме П’ятикнижжя з’явилося близько 140-87 рр. до н.е., але кожне із зібрань написано в свій рік і своїм автором.

1) «І-цзин» – Книга Змін. Це найперший філософський текст конфуціанства. Орієнтовна дата написання – 700 рік до н.е., авторство книги належить Фу-Сі. Канон призначається для ворожіння.

2) «Ши-цзiн» – Книга пісень. Це зібрання пісень і віршів. Остаточна редакція належить Конфуцію.  В основі книги лежить прославляння побуту місцевої влади.

У-Цзін ─ конфуціанське п'ятикнижжя

3) «Шу-цзин» – Книга переказів. Сам текст книги складається є легенд  про історію Китаю. Авторство книги приписують Конфуцію, але він просто привів в порядок хронологічні дані і сконструював основу збірки.

4) «Лі-цзи» – Книга церемоній. Цей текст є  збірником правил, про те, як варто поводитися в суспільстві. Його склали нащадки Конфуція.

5) «Чунь -цю» – літопис «Весна і осінь», що описує часи правління східної династії Чжоу.  У цьому літописі також фігурує особа Конфуція як упорядника. Взагалі, це схоже на екскурс в світ царства Лу.

Збірник п’яти книг лягли в світобудову конфуціанства, це своєрідні канони, яких дотримуються представники цієї релігії. П’ятикнижжя, або п’ять канонів, вважається одним з найголовніших літературних пам’яток китайської давньої культури. Є версія, що сам Конфуцій обрав ці книги для своїх учнів, щоб останні ознайомилися з китайською традиційною релігією.

Іван Гудзенко