Історія релігій, Сикхізм        14 Вересня 2013        579         Прокоментуй!

Сант мат

santСант мат – середньовічне індійське релігійне вчення, яке виникло на межі ХІІІ – ХIV столітть в Індії. Сант мат характеризується особливим пацифізмом та екуменізмом, всі вчителі сант мат навчали любові та гармонії, а також вселенського миру. Основною причиною виникнення сант мат стала постійна ворожнеча та релігійний фундаменталізм між індійськими мусульманами та індуїстами.

Великими середньовічними вчителями традиції сант мат були: Намдев, Румі, Кабір, Мірабай, Сурдас, Нанак, останній гуру став засновником нової індійської релігії, яка отримала назву сикхізм. Сьогодні чимало релігієзнавців вважають, що гуру Нанак не засновував сикхізм, а був популяризатором Сант мат. Хоча послідовники сикхізму повністю відкидають такі твердження науковців, спираючись на твори та ідеї гуру Нанака. Також слід згадати, що саме гуру Нанак став основоположником написання священної книги сикхізму Гуру Грантх Сахіб (Ади Грантх), тому ми не можемо заперечити, що гуру Нанак не був засновником сикхізму, а був лише популяризатором релігійного вчення Сант мат.

Часто послідовники Сант мат називають своє вчення екуменізмом релігій, адже основна ідея вчення полягає в уніфікації всього людства та створення єдиної релігійної системи, яка буде навчати все людство істини. Взагалі вчення Сант мат носить своєрідний характер популяризації миру та рівності всіх релігій та рас. Кабір, Мірабай та інші представники даного вчення навчали не лише релігійних законів, але показували своїм прикладом, як потрібно жити в гармонії з різними расами та релігіями.

Ми не можемо з впевністю назвати Сан мат самостійною релігією чи сектою, це скоріше всього суспільно-релігійне вчення в Індії, яке навчало індусів миру та процвітання, що закликало відмовитися від релігійного фундаменталізму. Сант мат не має своїх культових та обрядових центрів, не має єдиного релігійного центру, а також не має ніякої релігійної  ієрархії, тому називати сан мат черговою неорелігією чи сектою не є доцільно, хоча існують секти, які прикриваються вченням сан мат для своєї грошової наживи.

Найбільшим послідовником та популяризатором вчення Сант Мат у ХХ столітті був відомий екуменічний гуру Сант Кирпал Сингх, який навчав, що вчення Сант Мат не є релігією. Це вчення, яке має мету об’єднати людство в єдину родину та релігію, яка буде жити у суспільній гармонії.

Ігор Дмитрук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook