дід морозУ всіх країнах СНД присутній новорічний персонаж, котрий щороку перед Новим роком роздає подарунки дітям, які протягом року були слухняними. В сучасному світі є 3 основні казкові новорічні персонажі котрі дарують подарунки людям: Санта Клаус, Дід Мороз, Святий Миколай.

Останнім часом в світі поширилася тенденція вірити у казкових персонажів не тільки дітям, а й  дорослим. Американська масова культура українцям насаджує Санта-Клауса. Хто ж такий Санта – Клаус? Санта – Клаус – це казковий новорічний персонаж,  який живе в Лапландії і щороку у Різдвяну ніч дарує дітям і дорослим подарунки, які вони заслужили.До середини ХХ століття американці по – різному розуміли Санта-Клауса. Санта – Клаус ще 60 років тому був не із Лапландії, а для Європи, він був не казковим героєм, а Святим Миколаєм, котрий приносить подарунки всім слухняним дітям. Звичайно, в 60 роках ХХ століття американці еволюціонують і їхні погляди вже не спрямовані на духовність, а вищим благом постає розпутність, виникає сексуальна революція, котра міняє цінності людей не тільки в США, але й у всьому світі.

Як відомо українці в ХХ столітті були включенні в радянську імперію. Радянська влада заборонила релігію і всіх  релігійних персонажів, які існували у культурі українців. І тому комуністи заборонили популяризацію свята Святого Миколая. Святий Миколай до радянської влади в Україні був своєрідним Санта – Клаусом, який клав дітям подарунки під подушку, у ніч з 18 грудня на 19 грудня. Комуністи розуміли,що і їм потрібно створити персонаж,котрий приноситиме людям на Новий рік щастя і вони вигадали казкового Діда Мороза. Хоча Дід Мороз існував, ще трохи раніше до комуністів, але найбільшої популярності він набув  в радянській  державі.

Йому присвячували мультики і фільми, його так полюбили радянські діти, що він і до цих пір залишився головним персонажем  Нового Року. Дід Мороз жив на Північному Полюсі, разом із своєю онучкою Снігуронькою і йому допомагали лісові звірята.

Радянська влада розуміла, що потрібно, щоб Дід Мороз не мав ніяких релігійних якостей, і поставав, як своєрідний вождь народів, котрий давав цукерку, за хорошу поведінку. Всеодно Дід Мороз поставав для радянської молоді, як  невеликий божок, котрий приходить до слухняних громадян системи. Радянська система створила Діда Мороза для контролю і насадження своєї ідеології.

Відомий філософ Хейзинг  створив цілу систему пояснення феномену Діда Мороза і його внучки Снігурочки. Хейзинга вважав, що Дід Мороз – це втілення диявола на землі, а його вбрання – символ крові і страху, власне цим філософ асоціював із радянською тоталітарною системою.

Звичайно є різні думки щодо постаті Діда Мороза. На мою думку Дід Мороз прижився і в українській культурі,  яка є дуже щедрою і привітною. І тепер українські діти отримають подарунки  не тільки від Діда Мороза, але і від Святого Миколая.

На мій погляд українцям потрібен Дід Мороз, тому що ми живемо не в найкращий час і нам потрібно хоча б на декілька миттєвостей повернутися в дитинство і створити собі новорічний настрій.

Ігор Дмитрук.