Богів олюднювали, привласнюючи їм певні якості і стиль поведінки. Пантеон богів мав свою ієрархічну будову. Розподіл починалося з титанів, титаніди, а закінчувалося молодшими богами. Найбільший вплив на греків надали боги, які проживали на Олімпі.
Перші боги — прабатьки життя на землі. Скотос і Хаос — боги, від яких з’явилися всі божества. До первинних божеств можна віднести Нікту, Ереба, Ерос, Тартар, Гею, Урана. Боги могли вступати в родинні зв’язки.
Точне походження богів невідоме. Сучасне покоління може лише спиратися на міфологію. Найвідомішим твором, де були зібрані всі міфи стародавньої Греції, є «Іліада і Одіссея» Гомера. Від божеств другого покоління з’явилися Олімпійські боги. Сестри і брати вступали в шлюб, боролися за владу. Серед них були Рея і Кронос. Вони породили:
- Зевс — верховне божество небесного грому;
- Посейдон — покровитель морської безодні;
- Гера — захисниця сім’ї і любові;
- Аїд — господар царства мертвих;
- Гестія — берегиня дому та вогнища;
- Деметра — покровителька родючості;
Нащадками Зевса є:
- Персефона –господарка весни
- Афіна — любила військову справу і мудрість
- Афродіта — покровителька любові і краси
- Гермес — володар торгових справ і красномовства
- Гефест — володар вогню і ковальської справи
- Аполлон — любив мистецтво і світло Сонця
- Арес — божество війни
- Діоніс — благоволив виноробам
- Артеміда — протегувала полюванню
- Геба — покровителька молодості та юнацтва
Боги зі священної гори утворили ареопаг 12 богів. Сюди увійшли великі і величні божества Греції на чолі з Герою, Аполлоном, Зевсом. Всі вони перебували на священній горі Олімп.
У міфах часто говориться, що спочатку на землі панував Хаос, а потім з’явився світ, з’явилися боги. Від Хаосу відбулася Гея — дала життя рослинам і тваринам під землею жив Тартар — темрява і безодня. Від Хаосу відбулися Гипперіон і Тея, яких і виникли Сонце — Геліос, Місяць — Селена, Зоря — Аврора. Від Аврори і Астрея відбулися небесні тіла і природні явища.
Крім титанів Гея і Уран породили однооких гігантських циклопів і велетнів з безліччю рук, проти сил і їх мощі безсилих багато.
Влада Урана була жорстокою: велетнів він засадив під землю, а страждала Гея. Тоді діти ополчилися проти батька. В результаті молодший син Крон хитрістю скинув батька з трону.
Але крон боявся своїх дітей, думаючи, що його також скинуть. Тому всіх своїх народжених дітей він з’їдав. Але Рея народила на острові Крит, а Крону на поталу віддала каміння в пелюшках. Так з’явився Зевс.
Зевс виріс, в результаті боротьби повалив свого батька Крона. Правити Олімпом став Зевс.
Як вище було написано, крім олімпійських, існували місцеві боги. Вони могли карати тих людей, які блищали розумом чи красою.
Недалеко від столиці Греції було місто Олімпія, де Зевс розправився зі своїм батьком. На честь такої події були засновані Олімпійські ігри. Але ігри були уособленням миру і добра. У період змагань всі чвари і конфлікти закінчувалися. Величезна кількість людей приїжджала на ігри в Олімпію. Тут часто бували філософи, письменники, які представляли на суд громадськості свої твори.
Політеїзм закінчився, коли в Грецію прийшло християнство. Бог тепер став єдиний, без всяких принад і красот. Храми і пантеон перетворювалися в церкві. Поклонятися колишнім богам стало під забороною.
Іван Гудзенко