Моральна  поведінка  –  осмислення реальності  кожною  людиною  та світу навколо неї,  що плавно  переходить   в систему вчинків. Поведінка – реалізація  прийнятих загальносуспільних моральних цінностей: добро, свобода, справедливість, взаємодопомога, тощо.  Проте  протиставленням  моральної поведінки є  неморальна (аморальна), в основі її будови  покладена  ненависть та несправедливість.  Моральна  поведінка  здійснює реалізацію  сукупності  прагнень моральної  людини, а аморальна –  руйнує особистість.

Вчинок є  основною моральною поведінкою.  Вчинок  несе собою  дію,  яка може  мати  позитивну   або  негативну   соціальну  оцінку.  Соціальні  оцінки, які  дають людським вчинкам  не завжди є об’єктивними, а тому  існують  оціночні критерії .  Можна  назвати кілька факторів  аналізу  людської поведінки, а саме:

  • мотиви поведінки;
  • наслідки вчинків;
  • реальність, в якій здійснився вчинок;
  • засоби досягнення мети

Стосовно мотивів поведінки  можна  сказати,  що їх насправді є багато, але  вони не неоднозначні. Шляхетні та моральні  мотиви,  що скеровують людину   інколи приводять її до  не досить гарних вчинків.   Наслідки  враховуються  тоді, коли  людині  виносять оцінки  за її вчинок.

Моральна поведінка. Поведінка як моральна категорія .

Один і той самий  вчинок людина  може  зробити як для  суспільного значення  або ж догани зі сторони суспільства. Моральною поведінкою заперечується можливість використання  будь-якої мети, щоб досягти бажаний результат, оскільки  такі дії досить часто приводять  до розвитку егоїзму та нездорового індивідуалізму в самій людині.

Моральна поведінка   визначається  через рівень моральної особистості як системи цінностей та духовних  людських прагнень.  Факторами такої поведінки  зазвичай стають моральні  індивідуальні переконання з рівнем  культурного розвитку та вольового настрою.  Моральна  поведінка  визначається індивідуальним  життям, втілюючи поняття добра і зла, справедливості та щастя  завдяки  системі вчинків  в простій життєвій   ситуації.  Передбачає також  волю вибору  та людської  креативності  з однієї сторони,  обмеження  рамками правил та норм загальноприйнятих в суспільстві.  Моральна поведінка припускає   вирішення  проблем  вибору  між особистими  прагненнями  людини та соціальними вимогами.

Вадим Підосичний