Марк Катон народився 234 року (за свідченням Плутарха з Тітом Лівієм 239 року, хоча таке датування більше хибне) до нашої ери в містечку Тускула, в сім’ї роду плебеїв Порціїв .

Усе дитинство Марк проводив у  маєтку батька  в Сабінії, привчаючись до сільського господарства.  З 218 року до нашої ери – проходить військову службу в діючій римській армії, в той час як полководцем Ганнібалом розгортається Пунічна війна.  З 214 року до нашої ери – призначається військовим трибуном (для досягнення чина необхідно було мати п’ять, а то й десять років досвіду ). З 210 року до нашої ери – здійснює служіння в Марка Клавдія Мацелла на острові Сицилія.

З 209 року до нашої ери – служіння Марка в Квінта Фабія Кункатора.  З 207 року – армії при Гаю  Клавдію Нероні. Приймає безпосередню участь у Метавріській битві. Умови військового часу дали можливість Марку підвиситися у військовому чині.

Марк Порцій своїми силами, талантом, а не завдяки «кумівству» був сприйнятий іншими як homo novus (нова людина). З 204 року до нашої ери – обирають як квестора при полководці Публію Сципіоні і його підготовки до експансії Африки. На острові Сицилія відбулася сварка між Марком і Сципіоном, оскільки перший звинуватив другого у недостатній військовій підготовці, вказавши на не серйозний підхід до виконання полководцем своїх обов’язків: марна трата часу на театри, трата коштів на непотрібні речі.

Приймає участь в Пунічній війні, повертається з острова Сардинія до Риму, прибуває разом з поетом Еннієм. З 199 року до нашої ери – плебейський еділ, пізніше ж – претор. З 195 року до нашої ери – консул при підтримці Луція Валерія Флакка. Катон відправляється в Ближню Іспанію для призупинення іберів як реальної загрози римської держави. Після того як Сципіон став консулом 194 року до нашої ери просив, щоб сенат відкликав Марка, проте сенатори не наважувалися цього зробити.

Порцію надали право проведення тріумфальної ходи в Римі. Марк далеко від Сципіона не пішов, маючи подібні ж прогріхи: розбещення грошовими роздачами римських  солдат – легіонерів. Катоном було встановлено залізничні та срібні шахти, тим самим збільшивши дохід провінційної казни.

З 194 року до нашої ери – битва з бойями та лігурами. З 191 року до нашої ери – участь у війні з сирійськими військами Антіоха ІІІ. У місті Фермопіли виконав військовий маневр, розбивши сирійську армію. Спочатку вибив союзників сирійців – етолійців на пагорбах, завдавши нищівного удару війську Антіоха ІІІ. З 189 року до нашої ери – учасник виборів цензорів.

Катоном звинувачений Глабріон   у розтраті нажитої  військової здобичі, грабіжництві золотих та срібних посудин в Греції. Глабріону нічого не залишається як зняти свою кандидатуру.  З 186 року до нашої ери – переслідував тих, що були схильні до оргій і проводили культ присвячений богу Вакху, сприяли розбещенню, масовому пияцтву, за рахунок чого збільшувалася злочинність. Марк виголосив промову «Про змову» та осудив вакханалію.

З 184 року до нашої ери – відбуваються вибори цензорів. Порцій добивається свого вибрання та Луція Флакка.  З 181 року до нашої ери – підтримка Марком закону Бебія-Корнелія щодо виборчих порушень. З 171 року до нашої ери – член спеціальної комісії з розслідування порушень намісників в Іспанії. З 150 року до нашої ери – авгур жрецької колегії.

Помер 149 року до нашої ери.

Написав низку творів: «Про сільське господарство», «Початки», «До сина Марка», «Поема про мораль», «Про військову справу».

Пегас

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.