Мадхьяміка  (Мадг’яміка) – одна з перших буддійський шкіл, яка була заснована на території Індії у ІІ столітті. Засновником цієї школи був буддійський  філософ та релігійний діяч Нагарджуна. Завданням його школи стало трактування буддійських вчень, редагування текстів, їх пояснення, а також створення нових трактатів. На думку вчених, головною причиною появи  даної школи, було релігійне суперництво з іншими буддійськими школами, а також протистояння різним філософським та релігійним вченням.

Головним вченням школи став Серединний Шлях, що лежить в основі буддизму. Концепція даного філософського вчення, полягала в розповсюдженні буддійських ідей, в основу яких лягли сутри під назвою «Праджня – параміта», що означає вдосконалення мудрості. Теж одним із головних завдань вчителів школи, був доказ першості мадхьямики, а також підтвердження бездоганності релігійної концепції серед інших індійських релігій.

Основна суть вчення – дотримання релігійного способу життя, взаємообумовлених розвитку подій. Вчення мадхьяміки говорить, що все в житті відносне і ілюзорно, а справжня істина – незбагненна.

У VIII столітті, вчення школи мадхьміки поширюються в Гімалаях і Тибеті.

Мадхьяміка – школа, яка існує, і до цього дня. В якості навчального посібника, буддистами використовуються переклади мислителів, а також різні філософські твори. Всі тексти школи, призначалися не тільки для індивідуального вивчення, але, а також для проповідування. На думку буддійських ченців, послідовники мадхьяміки були позбавлені помилкової філософії і помилкових ідей. Протягом довгого часу саме школа мадхьяміки впливала, на формування різних індійських шкіл інших напрямків. Саме школа мадхьяміки внесла неоціненний вклад у розвиток живопису і інших мистецтв, різних народів світу.

Іван Гудзенко