pastБожество: Літаючий Спагетний Монстр

(the Flying Spaghetti Monster).

Релігія: пастафаріанство (Pastafarianism).

Деномінації: Церква Літаючого Спагетного

Монстра(Ортодоксальна) (Church of the Flying Spaghetti Monster),

Реформована Церква Літаючого Спагетного

Монстра (Reformed Church of the Flying Spaghetti Monster),

Засновник: Боббі Хендерсон (Bobby Henderson).

Писання: Євангеліє Літаючого Спагетного Монстра (The Gospel of the Flying Spaghetti Monster), Вільний Канон (The Loose Canon).

Країна виникнення: Сполучені Штати Америки.

Рік заснування: 2005.

Пастафаріанство – найбільш відома, найбільш поширена і найбільш активна пародійна релігія в світі. Сама назва в у собі несе пародійний момент, так як тут явна алюзія на аввраамічне релігійне вчення, відоме нам, як растафаріанство. Крім того саме слово «пастафаріанство» є каламбуром, де окрім згаданої серйозної релігії, присутнє італьське «pasta» (паста). Релігія має відвертий антирелігійний та антиклерикальний характер.

В світі існує ціла низка офіційно чи майже офіційно оформлених пастафаріанських церков. Але найближчими до нас із них будуть тільки дві: УПЦ МП (Українська Пастафарінська Церква Макаронна Парафія) та РПЦ МП (Російська Пастафаріанська Церква Макаронний Пастріархат). Навіть абревіатура даних церков прямо вказує на серйозні релігійні конфесії, які Автор не побоїться назвати скандальними.

На пост-радянському просторі за пастафарінським божеством прикріпилася назва ЛММ (Літаючий Макаронний Монстр), хоча в оригіналі використовується слово «spaghetti» (спагетті). Також є використання ЛЛ(окшинний)М або ЛЛЧ(удовисько) в деяких україномовних джерелах. Тому Автор буде використовувати словосполучення «Літаючий Спагетний Монстр», як більш автентичніше.

Хоча саме божество, складається із двох цілком природних інгредієнтів – спагеті та фрикадельок – істота надприродна. Своєю найспагетною/макаронною/локшиною десницею створила світ. Сам по собі ЛСМ є невидимий та невідчутний, але він може проявляти себе людям у відомому кулінарному вигляді. Також треба не забувати, що він не покинув своє творіння, і є Спостерігачем над людським життям.

mak

Пастафарінаський кавер «Створеня Адама» Міекланджело Буонарроті.

А тепер деякі цікаві особливості даної віри, що мають пародійний ефект. Божество дало Мосею («не плутати» з Моїсеєм) вісім заповідей, які відомі, як Вісім «Краще б ти цього не робив». На питання чому не десять, звучить відповідь, що дві таблички із законами вже згадуваний пророк згубив по дорозі. Крім того дано Євангеліє від ЛСМ та Вільний Канон, що складається із Нового та Старого паствітів. Вихідний день у пастафаріанців – п’ятниця, а священний місяць – рамендан . І навіть молитви закінчують словом «рамінь». Дане слово і алюзія на «амінь», так і гра слів, де «рамен» – японська страва із пшеничної локшини.

Хоча не варто думати, що пастафаріанство – гумористична акція ради сміху. Насправді пастафаріанство було відповідею на ведення креаціоністського курсу «Розумний задум» в штаті Канзас в 2005 році. Також варто згадати теорію «Розумного падіння[1]» Джеффа Стаббса, як пародійну теорію на креаціонізм. Суть і пародійної релігії, і пародійної теорії зводиться до reductio ad absurdum (доведення до абсурду) креаціоністских постулатів.

А тепер деякі факти, щодо впливовості пастафаріанства:

– деякі експерти заявляють навіть про їх політичну активність;

– в деяких країнах пастафаріанство має офіційні права на рівні із традиційними релігіями;

– в 2006 році при переписі населення Австралії, деякі громадяни записали себе у графі «релігія», як пастафаріанці;

– в Україні та Росії може навіть у найближчий час буде офіційно визнано помісні церкви;

– Двоє людей в світі – австрієць Ніко Альм та чех Лукаш Новий – мають водійські права із фото, де вони із друшляком на голові. Таким чином робиться ще одне зведення до абсурду, щодо заяв релігійних груп фотографуватися на документи, лише головних уборах, що визнанні їх релігією.

А так божество пастафаріанців – це лише дітище Космічного Чайника, хоча і найбільш відоме в світі. Це й прийом використовується атеїстами та атеїзованими агностиками, коли віруючі заявляють, що наука не може довести існування Бога. І тоді скептики відповідають: «А докажіть, що ЛСП не існує ?».

На кінець Автор хоче зазначити, що засновник пастафаріанства навіть побоюється, що б його дітище не стало релігією під маскою жарту.

Від Автора циклу статей «Пропозиція по субстанціях»…

Якщо уявити, що божество пастафаріанців – це Вища Сила, то його формула повинна виглядати наступним чином.

Літаючий Спагетний Монстр – Персональна Субстанція, яка єдина (більше божеств не має); деміург (створив світ); переважно трансцендентна (не від світу цього); обмежено пізнана (тільки через віру); патерналістська (дбає про світ); тип субстанції не визначений (спагеті із фрикадельками тяжко назвати надприродним) –

[1 De Im/Tr Li Pa X]J – Літаючий Спагетний МонстрJ

(інші варіанти: Літаючий Локшнний Монстр, Літаюче Локшинне Чудовисько, Літаючий Макаронний Монстр)

P.S. На кінець хочу сказати, що формули Смішних Божеств були використані із комічною метою.

Андрій Дмитрук

Спеціально для порталу Філософія і Релігієзнавство

[1] Теорія розумного падіння – пародійна псевдонаукова теорія, яка стверджує, що гравітації не існує. Тому, падінням предметів у кожному випадку контролює вищий розум, тобто Бог.