Кашмірський Шиваїзм бере свій початок в 8-9 століттях н.е. Її засновником вважається святий по імені Васугупта (860-925 рр).
Вчені також називають дану релігію «реалістичним ідеалізмом» і «нейтральний монізм». Інша назва цього Кашмірського Шиваїзму — Трика, так як релігія заснована на трійці — Шиві, Шакті і Ану. Божества уособлюють реальність, творчу силу
Основа релігії – тантричні знання. Тантра — це езотеричні, неортодоксальні методи і особливі тексти (тантри, агами шиваїзму і вішнуїзму). Через них людина осягає самопізнання, також вдаючись до релігійних обрядів, пов’язаних з Шивою.
Основні поняття в цій релігії наступні:
- Ануттара — вище, яке проявляється у взаємодії двох сил. Перша — свідомість, друга — самосвідомість, тобто Шива і Шакті. Віруючий бачить весь світ грою, ця свідомість досягається завдяки милості Шиви. Існує поняття карми — шлях, що веде до блаженства.
- Ахам — зосередженість на нероздільності Шиви і Шакті. «А» в санскриті — перша буква, «ха» — остання, що уособлює двох божеств.
- Спанда — поняття, введене Васугуптою, що розшифровується як «вібрація свідомості». Рух розуму в даному випадку відрізняється від фізичної активності. В релігії Спанда — центр, все виходить від неї. Вона включає в себе внутрішній і зовнішній світ людини. Так званий «рух» відбувається всередині Вищої Свідомості, що не має нічого спільного з часом і простором. Сенс Спанди описується наступними поняттями — воля Вищої Свідомості, творча енергетика, серце, океан свідомості.
Творцем тактик і концепції Кашмірського Шиваїзму вважається Абхінавагупта, що жив в 10-11 століттях. Він був учнем Атрігупти, вченого брахмана.
Іван Гудзенко
Яка твоя реакція?
Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0