Історія релігійРелігіяСикхізм

Історія виникнення сикхізму

Сикхізм вважається однією із молодих релігій XVI століття нашої ери, Кількість адептів складає 20 000 000. За рахунком це восьма релігія світу.

Передумови виникнення сикхізму

Сикхізм розвивається в геополітичних умовах, і не розглядався іншими державами та правителями  як конкурент на суспільно-політичній арені , йому доводилося відбивати ворожі напади, захищати віру та суспільство. У XVІІ столітті нашої ери  сикхи створюють першу армію для відбиття військ Моголів. Десятим гуру Говіндом Сінгхом під видом воєнного братства відбувається проголошується нової спільноти – хальси. Братство має чіткі кодекс поведінки, дисципліну, атрибутику.

Історія виникнення сикхізму

Основоположник

Засновником релігії є гуру Нанак. Після власної подорожі багато часу присвятив проповіді сикхізму. Очолюючи громаду, навів у ній ідеальний порядок. Громада поступово починає зростати, формуватися в суспільну організацію – сикхська держава.

Символічне значення сикхійської атрибутики

До атрибутики, котра носить символічний смисл сикхізму відноситься: кес, кангха, качхх, кара, кірпач. Кожна із них має символічне значення для сикха. Наприклад заховане не стрижене волосся під тюрбаном (кес) – символ поваги до досконалого Божого творіння; використання деревяного гребінця двічі на день – акуратність та організованість життя (кангха); нижній одяг який має вигляд шортів на шнурку (качхх) – самоповагу та контролювання над власною похіттю; залізного чи сталевого браслету (кари) – нерушима прив’язаність та відданість Богу; короткого меча або ж кинджала (кірпача) – обов’язок захисту усіх, котрим загрожує небезпека.

Аналогічність з релігіями

Однієї сторони сикхізм є досить близьким до ісламу в ритуальних гімнах, носінні тюрбанів та бороди в чоловіків, покриванні голови та знятті взуття з ніг перед тим як зайти до храму, арабському архітектурному стилі. Якщо так придивитися то виникнення сикхізму здійснюється на межі двох релігій – ісламу та індуїзм, проте з відреченням зв’язку наслідування з ними.

Віра сикхів

Сикхізм по-перше є монотеїстичною релігією, а отже і віра базується на одному Бозі. Сикхи вірять, що Бог є в кожній людині зокрема. Це означає ріст та духовний розвиток кожного. Перед сикхом стоїть завдання – через медитацію почути всередині себе вияв Бога (паралель з православним ісихазмом). Справжнім сикхізмом є любов, віра зі свободою вибору. Тобто, свобода власного вибору, його відстоювання, не нав’язування думки  для інших. Сикхізмом не приймається маніпуляція в будь-якому прояві.

Тому для сикха важливо дотримуватися п’ятьох основних принципів: правди, праведного життя, рівності, свободи, справедливості. Сикхами дійсно проповідуються братні відносини з усіма людьми. Відтак відносяться вони до тих, хто їх оточує з почуттям любові, поваги, не звертаючи увагу на віру, касту або ж стать.

Справжність сикхізму

Справжній сикх – це той, що відрізняється добротою. Тут відсутні якісь бичування себе, виснажливість  тіла постами, обітниці безшлюбності, чернецтво і тому подібне. Найбільшим добродійством для сикха вважається любов, смиренність, чесність, співчуття, помірність, а його пороками – егоїзм, похіть, гнів, скупість, підпорядкування чужій волі. Поклоніння Богу здійснюється через медитацію, активне життя, працю на користь інших, що слугує суспільному благу.

Ініціація в сикхізмі

Сикхізм, по-суті є відкритою для усіх релігією. Кожний бажаючий може стати його прихильником, прихильницею  не за примусом, а власним бажанням. За заоном, сикхом називається людина, що щиросердечно прийняла віру в Єдине Безсмертне Буття, в десятого гуру, вчення, церемонію очищення. Для того, щоб увійти в члени хальси,  кандидату необхідно пройти амріт – обряд особливої ініціації, під час якого подається для пиття нектар або ж вода посвячення з Саровару (великого озера при храмовому комплексі Золотого храму). На їхню ж думку ця вода має сакральне сикхійське значення для кожної людини.

По закінченні важливої церемонії або ж інакше кажучи ініціації, чоловікам сикхам присвоюється прізвище Сикх (означає лев), жінкам – каур (принцеса). До Амрітсару – найвеличнішого сакрального міста з’їжджаються тисячі паломників для звершення обряду омовіння або ж випити сакральний нектар з озера Саровар.

Отож, сикхізм виступає національною релігією Індії, в штаті Пенджаб та Харіані. Не дивлячись на історичне минуле, зумів зберегти надзвичайну релігійну культуру на південній частині зі старовинною релігійною традицією, куди не зміг проникнути іслам. Від Пенджабу до Кашміру ця нова течія набула широкого поширення, де тісно переплелися  елементи ісламу.

За віруваннями сикхів як бачимо Бог не може бути сприйнятий людським розумінням, проте це оригінальна реальність, все інше є ілюзією. У Бога немає багато імен, оскільки усі вони  сакральні. Найкращим шляхом досягнення Бога є ритуальний повтор сакральних імен, співу гімнів хвали, медитація за безпосередньої присутності гуру (вчителя).

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
2
Щастя
0
Любов
1
Не завдоволений
1
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій