GorgiiГоргій – давньогрецький філософ, софіст, оратор. Один із найяскравіших ораторів усієї історії людства.

Народився  приблизно у 483-482 рр.до.н.е у місті Леонтіни, що на острові Сицилія.  З раннього віку Горгій вивчав математику, софістику, риторику та філософію. Вивчав ораторське мистецтво у відомого софіста та оратора того часу Коракса.

У 427 році до н.е. Горгій покидає острів Сицилію та переїджає жити в Афіни. Прибувши у Афіни він очолив Леонійське посольство. Горгій володів прекрасним красномовством, завдяки риториці Ленонівське царство отримало солідну військову допомогу від Афін. Він був послідовником софістики. На його думку філософія не є потрібною, якщо вона не поєднується з риторикою, адже без красномовства філософ не є філософом.

У 392 році до н.е. коли греки зібралися на загальні збори в Олімпії, Горгій  виступив з харизматичною промовою за об’єднання всього грецького народу задля перемоги над персами.

Горгій вважав себе ритором, вчителем красномовства, а не філософом. На його думку красномовцем людина не народжується, а стає. Красномовсто – це мистецтво, яке допомагає людям переконувати інших людей в своїх ідеях.

До нас нажаль дійшло мало творів Горгія, але залишилися деякі його трактати та вирізки із його риторичних промов. Приміром «Похвала Єлені» і виправлення «Паламеда». Ці промови є частинами сюжету про міфічні Троянські війни.

На думку Горгія істинного знання ніколи не існувало і не буде існувати. Тому що нині коли не виведемо єдиної формули знання для усього сущого. Сучасні науковці приписують Горгію «Трактат про Природу», у якому філософ пише про не існування всього сущого. Горігій вважає, що все суще є ілюзією.

Помирає Горгій у 350 році у місті Лариса у Фесалії.

Ігор Дмитрук