Історія релігійРелігійні святаЮдаїзм

Ханука — історія, традиції, значення, обряди.

Hanuka_1Багато хто вважає, що Ханука, це єврейське Різдво, однак це не зовсім так. Хоча часом святкування Хануки і збігається з Різдвом, основа цих двох свят різна. На Різдво прийнято святкувати народження Сина Божого, а під час Хануки євреї згадують про диво, яке сталося у ІІ столітті до н.е.

Ханука святкується вісім днів, торжество розпочинається 25 кіслева і закінчується 2-3 тевета. Хоча дата і фіксована, вона дійсна лише для єврейського календаря, за григоріанським календарем Ханука, щороку святкується у різний час.

Ханука це свято світла, освячення та свічок. Його коріння сягають у ІІ ст. до н.е., коли Іудея перебувала під загарбницьким гнітом, де активно насаджувалася чужорідна  культура, традиції та вірування. Не стерпівши цього, єврейський народ влаштував повстання.

Три довгих роки євреї боролися за свої права і врешті решт здобули перемогу та звільнили один з основних єврейських храмів. Але так як святиня довгий час використовувалася загарбниками її потрібно освячувати заново.

Для цього необхідно було запалити спеціальний світильник, який горів би 8 днів, але олії яка знайшлася вистачило б лише на один день, а щоб виготовити іншу також потрібен був час. Однак євреї зважилися запалити мінору, і сталося диво, коли всі очікували, що вона от-от погасне, вогонь продовжував горіти і так тривало цілих 8 днів.

Саме з того часу почали святкувати Хануку, а основним атрибутом цього свята стала ханукія. Це спеціальний світильник-підставка, який розрахований на 9 свічок. Варто зазначити, що мінора була розрахована лише на 7 свічок і могла кріпитися до стіни. Починаючи з першого дня Хануки, щовечора запалюють свічку та ставлять її до ханукії. Першого вечора запалюють одну свічку, другого – дві, третього – три і так далі, усі вісім днів. Останнього дня має горіти вся ханукія разом з дев’ятою свічкою, шамашем, що знаходиться по центру.

Ханукію необхідно ставити на видне місце, зазвичай це підвіконня. Коли запалюється свічка, сім’я має прочитати молитву і перші пів години поки вона горить утримуватися від роботи. Але якщо протягом цього часу полум’я свічки згасає, то обряд доводиться проводити спочатку.

Хануку також можна назвати дитячим святом, адже безліч традицій, які пов’язані з цим празником присвячені саме дітям. В цей період у всіх дітей недовготривалі канікули, проте дорослих це не стосується. У свято Хануки прийнято обмінюватися подарунками, особливо обдаровувати дітей. Зазвичай дітям дарують гроші, а якщо гроші подарує людина, що не є членом сім’ї, то вона заслуговує на пошану, а ще таку людину обов’язково частують святковими стравами.

У свято діти граютьсь у дзиґу, яка має назву севівон. На її краях обов’язковим є напис «Диво було тут», але якщо свято проходить у єврейській діаспорі, то на гранях дзиґи зазвичай написано «Диво було там». У цю гру прийнято грати на дрібні монети.

Головними традиційними стравами цього свята вважається латкес, чи коротше кажучи деруни, ці картопляні оладки подають зі сметаною або яблучним соусом. Заварні пампушки у цукровій пудрі та ті страви до складу яких входить оливкова олія, за вибором. Також прийнято вживати протягом тижня молоко та молочні продукти.

Ханука вважається сімейним святом, а ще найсвятішим серед усіх свят. Протягом цього періоду євреї постійно ходять до синагоги, де кожного дня згадують про дивовижне освячення стародавнього єрусалимського храму. А ще це диво стало символом перемоги слабкого над сильним. У ці дні люди вітають одне одного, та майже без перестану згадують про те, як колись у давнину, горіла свічка, спалюючи своїм слабким полум’ям залишки загарбницького гніту.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій