Не всі імена християнських подвижників нам відомі, але деяких ми добре знаємо – зокрема, рівноапостольних солунських братів та вчителів слов’янських народів Кирила і Мефодія, велику київську княгиню Ольгу, великого князя Володимира, київського митрополита Петра, Феогноста, Кипріана, Фотія, святителів Інокентія Іркутського, Нифонта Новгородського, Стефана, архімандрита Макарія Овруцького, ігумена Афанасія Берестейського, Іова Почаївського, Мефодія, Амфілохія, Кукші Одеського, ігумена Варлаама Печерського, князя Луцького Миколу Святошу, преподобного Нестора Літописця; благовірного князя Олега Брянського, Юліанію, княжну Ольшанську; Федора, князя Острозького, Ярополка, князя Володимир-Волинського та інших.
Це тільки короткий список прославлених та вшанованих Церквою святих землі Волинської. Їхні імена навіки закарбувалися на небесах і вписані у Книгу Життя (Святе Євангеліє) Господа і Спаса нашого Ісуса Христа.
Кожен зі святих угодників Божих вклав свою лепту у розбудову української держави, в утвердженні духовної і світської освіти; відіграв важливу роль у прищепленні морально-духовних цінностей, встановленні церковної традиції, будівництві духовних інституцій та монастирів.
Для того, щоб усвідомити вагомий внесок у духовну та культурну спадщину України канонізованих православною церквою святих, варто прочитати агіографічні твори про їхнє життя.
Богдан Стрикалюк