Шан Ян

Шан ЯнНародився Шан Ян приблизно 390 році до нашої ери у китайському царстві Цинь. Походи із родини дрібного китайського феодала. З дитинства Шан Ян вивчав філософію,риторику і астрономію,полюбляв читати даоську поезію. Коли Шан Яну було 13 років його сімя стало дуже бідною, і тоді Шан Ян перестав вивчати філософію тому, що не було чим платити вчителям. Коли Шан Яну було 18 років він стає викладати свої філософські ідеї,дітям дрібних феодалів.

У 361 році Шан Ян зацікавим царя царства Цинь Сяна Гуна, і той бере його до себе радником, але це був лише початок стрімкої кар’єри. В 364 царь Сянь Гун дозволяє Шан Яну проводити реформи на власний розуд, його філософія стала державною для всього царства Цинь. Він став першим китайським філософом, який домігся визнання своєї філософії на державному рівні. Звичайно, що чиновникам при дворі царя не подобалися ідеї Шан Яна, і вони всіляко вставляли йому палки в колеса.

Шан Ян розумів, що потрібно стати популярним не серед чиновників, а серед народу. І тому він видає указ, в якому ідеться слідуюче: якщо люди будуть пітримувати царя і допомагати йому у всіх його починаннях, то кожен громадянин столиці отримає 10 золотих монет, на сучасний грошовий еквівалент приблизно 4000 доларів,погодьтеся, що якби нам платили такі гроші за підтримку президента, ми б  його на руках носили.

Шан Ян також писав у своїх указах, що царство Цінь буде завжди процвітати за рахунок сількому господарству і війні з іншими царствами. Тобто цар із своїми воїнами нападає на інші царства, вбиває, ґвалтує і грабує і повертається до додому героєм. Звичайно така анархічна філософія зазнала великої критики у тогодішніх філософів. Крім всього цього Шан Ян полюбляв молодих хлопчтків, і офіційно у нього було пблизь 100 наложниць, хоча немає згадок,про дітей. Шан Ян із простого бідного дрібного феодала перетворився у некоронованого царя.який своєю філософією загарбав ціле царство. У 338 році Шан Ян помирає і разом зним і померла його своєрідна анархічна філософія. Звичайно, що можна критикувати Шан Яна за його жорстоку філософію,але потрібно пам’ятати, що тоді був час де перемагав сильними,хоча і сучасний світ насичений таку анархічною і деколи жорстокою філософією.

Ігор Дмитрук 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Рубрики
Ми у Facebook