Філософія Хань Фея

Практично вся філософія Хань Фея, змішана з політикою, він давав поради правителям, як потрібно керувати державою, і яким повинен бути справжній правитель. І саме за ці поради він часто був змушений тікати від правителів котрим не подобалися його інноваційні ідеї. В період життя Хань Фея і пізніше після смерті, переважно всіх великих державах де були філософи вони приділяли велику увагу правителям і їхнім діям. Філософи писали, заклики, маніфести правителям, як їм потрібно керувати державою. Звичайно, що царям не потрібні були поради як правильно керувати державою, і вони часто переслідували філософів і навіть убивали. Давайте повернимося до філософії Хань Фея.

Хань Фей писав, що споконвічний і незмінний принцип світобудови полягає в тому, що підданий служить володарю, син – батькові, а дружина – чоловікові. При цьому підпорядкування володарю важливіше, ніж сімейні зобов’язання. Звичайно, на погляд сучасної людини така ідея повний абсурд, як можна цінувати і любити володаря більше ніж свою рідну сімю.

Порядок у суспільстві підтримують закони, які приймає володар. До тих пір, поки закон не скасований, кожен, не виключаючи й самого володаря, повинен слідувати йому незалежно від того, справедливий цей закон чи ні. Звичайно така ідея Хань Фея не була новою тому,що і грецькі філософи та і пізніше римські писали про те,що закон володаря понад усе і саме ці закони повинні всі дотримуватися,але було новим,що такий закон повинен і дотримуватися і сам володарь.

Ключовим поняттям вчення Хань Фея є «техніка управління» (шу). Якщо володар не хоче втратити владу і опинитися заручником власних підлеглих, він не повинен довіряти нікому. Інтереси володаря і підданих за природою несумісні. Тобто володарь може робити що захочу бо він народивися,щоб правити своїм народом, а народ це – своєрідна власність одного царя. Пізніше Хань Фей перечить сам собі тому,що пише: «слід уникати зайвого зосередження влади в руках одного чиновника».Перед цим Фей доводить, що якщо володарь робить все сам і керує державою як хоче то це погано, потім Хань міняє свою ідею на нову. Якщо чиновник не виконав або перевиконав доручення володаря, він повинен піддатися карі. Всі ми добре розуміємо, що в стародавньому світі тюрьмів практично не було і тому рідко коли володарь розбирався чи винен його піданий чи ні, зразу голову долой)). Сам же Хань Фей не завжди дотримувався своєї ідеї і дуже часто перечив царям,і не чикаючи покаряння в тікав до гір Тібету.

Коли всередині держави встановлені мир і спокій, володар повинен подбати про розширення кордонів своєї держави військовими засобами. Військова міць виникає там, де розвивається сільське господарство. Зрозуміло, що царі постійно вели війни за землі, а прості біні люди на них горбатилися і вирощували рис, для царя і його посіпак. Всі інші заняття, повинні бути під забороною. Давати милостиню жебракам нерозумно і несправедливо, так само як і перерозподіляти доходи багатих на користь бідних. Давайте згадаємо, що сам Хань Фей був аристократом (життя та діяльність Хань Фея), і він ніколи не пробував пожити як бідна людина завжди мав гроші і хжу і собі філософствував. Ось така філософія Хань Фея, на погляд сучасних європейців вона трішки жорстока,але тоді був такий час, хоча і зараз нам не завадила б така філософія як у Хань Фея.

Ігор Дмитрук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook