Політична філософія

САТИРИЧНА ПАРТІЯ

«Политика – вот напасть –

Это сплошь борьба за власть!

Тут уже не до идей –

Это для других людей»

(Франтишек Гельнер, «Последние события»)

«Політика тухле яйце (необережно розіб’єш, так один лише сморід)»

(Суворов А.В.).  

У 2013 році вийшов епізод «Час Волдо» фантастичного серіалу «Чорне Дзеркало». Згідно сюжету, комік мало не виграв місцеві вибори, а саме зайняв друге місце, у Англії недалекого майбутнього. В Україні, та не тільки, роблять паралелі даного епізоду із шостим українським президентом, що мав аналогічну професію. А в США робили відсилання на скандального Дональда Трампа, ще до того, як він став американським президентом. Одначе, використання гумору, а вірніше сатири, в політичних проектах має вже понад столітню історію. І, що найцікавіше, коміки та цілком несерйозні люди не тільки брали участь у виборах, та й ще умудрялися приходити до влади.

Політична сатира (в честь однойменного давньогрецького персонажа) – гостра критика політичного життя, в основному з розважальною метою. Зазвичай, просто насміхаються із політики із політиками, але рідко пропонують альтернативу. Відповідно, існують сатиричні партії – псевдополітичні, рідше справжні політичні, проекти, що у своїй діяльності використовують політичну сатиру. Можуть бути офіційно зареєстровані, як політичні чи громадські організації. Зазвичай, сатиричні політичні проекти створюються заради розваги, або ж, як фан-клуби (наприклад, пивні). Їх ще називають терміном, як фривольні/несерйозні (англ. frivolous), або жартівливі (англ. joke) партії. Політична сатира може бути і у формі сатиричного політичного мітингу. Так, в 2010 році відбувся американський «Мітинг за відновлення розуму та/або страху» (англ. Rally to Restore Sanity and/or Fear). Також, можна згадати поширені випадки, коли балотувалися на посади… тварини чи неживі предмети. З багатьох прикладів, можна вказати на герцога Собаку, що у 2014 році став(!) мером американського містечка Корморана; чи маріонетку Індик Дастін (англ. Dustin the Turkey), що неофіційно взяла участь у президентських виборах в Ірландії 1997 року.

Одначе, існують цілком класичні партії, які використовують політичну сатиру, як метод донесення чи реалізації своїх ідей. Так, піратські партії можуть використовувати «піратський» гумор у боротьбі із сучасною системою авторського права. Близька до них, Інтернет-партія України у передвиборчій агітації використовували образи Чупаки та Дарт Вейдера із кіноциклу «Зоряні війни». З іншого боку, можна вказати на праворадикалів американського розливу – альт-райтів, що широко використовують інтернет-меми, зокрема жабеня Пепе (англ. Pepe the Frog). Одначе, як «пірати», так і «альтернативні праві» заслуговують окремої уваги. Тому зупинимося на невеликому розгляді фривольних партій.

  1. Трохи передісторії

[Емблема руху йіпі]

САТИРИЧНА ПАРТІЯ

Політична сатира існує стільки, стільки існує і політика. Повноцінні проекти, що пародіюють політичні партії, оформилися на початку ХХ ст.

Партія поміркованого прогресу в рамках закону (ческ. Strana mírného pokroku v mezích zákona). Заснована чеським письменником – Карелом Чапеком у далекому 1911 році на території тодішньої Австро-Угорської імперії. Тоді відбувалися додаткові вибори від Праги до австрійського парламенту. В імпровізованій виставі брали участь десятки його знайомих і друзів, серед них письменники і поети. Колективна пародія зачіпала різноманітніші сторони суспільно-політичного життя: офіційну політику чеської і австрійської влади; поведінку опозиції; звичаї, що панують серед депутатів парламенту. Був складений маніфест партії, який закликав дотримуватися тільки помірного прогресу і тільки в рамках закону. У числі підписів під маніфестом стояв і підпис місцевого поліцейського комісара Слабого, що ходив до шинку, який брав, мабуть, участь в розвагах. Чи усвідомлював комісар той додатковий відтінок двозначності, який надавала сатиричному документу його підпис?

Партія сюрпризів (англ. Surprise Party). У 1940 році американська актриса Грейсі Ален, дружина американського коміка Джорджа Бернса, вирішила взяти участь у виборах на пост президента від власної партії. Грейсі подорожувала по Америці із несерйозними політичними промовами, давала інтерв’ю на радіо і закликала американців пишатися державним боргом США – адже він найкрупніший в світі! Як девіз своєї кампанії Ален вибрала фразу «Геть здоровий глузд!», а офіційним символом партії виступало живе кенгуреня. Сатиричний піар-хід Грейсі Ален закінчився несподіваною пропозицією зайняти пост мера містечка в окрузі Меноміні (штат Мічиган).

Міжнародна партія молоді (англ. Youth International Party). Хіпі в 1960-х роках створили однойменну партію на території США. Її учасники називали себе «йіпі» і навіть звичайним хіпі вони здавалися екстравагантними. Вони хотіли створити в Америці колективістську анархічну державу, де колгоспи забезпечують їжею народ, а влада безкоштовно роздає марихуану. Йіпі намагалися привернути увагу ЗМІ вельми дивним чином – висували на пост голови партії свиню і влаштували салют з доларових банкнот в залі для гостей Нью-Йоркської біржі. Партія існувала до 1968 року, після чого активність її діячів пішла на спад. Парадоксально, що багато хто з її членів повністю зрадили ідеї хіпі і стали успішними бізнесменами.

Партія «Носоріг» (англ. Rhinoceros Party). Заснована 1968 році канадцем Жаком Фероном. Вона прославилася тим, що не мала жодної програми. Будь-який партієць міг йти від «Носорога» на вибори з довільною, навіть божевільною, програмою. Спочатку в парламент балотувався лише один кандидат від дивної партії, згодом їх стало понад сто. Партійці завжди виступали з незвичайними пропозиціями, наприклад: скасувати закон гравітації чи зиму; заборонити масло і зброю, так як і те й інше вбиває; оплатити державний борг Канади з партійної кредитки «Віза» або покінчити зі злочинністю, скасувавши всі закони. Пропонували зробити канадською валютою жуйку, щоб бюджет країни можна було легко надути і здути. Їм навіть вдалося одного разу посісти друге місце в партійній гонці, але в 1993 році виборчий закон в Канаді змінився, і партія «Носоріг» змушена була припинити своє існування.

  1. Прихід до влади                                                                                [Ісландська «Найкраща Партія»]

САТИРИЧНА ПАРТІЯ

Як не дивно, є політичні сатиричні проекти, що після участі в місцевих чи національних виборах мали представників у владі.

Партія негідників (нідер. Rapaille Partij) – голландська партія, що оформилася у 1921 році. Сама вже назва була сатирою на тодішніх політиків. «Лідером» партії був алкоголік із Амстердаму на прізвисько Хаджімімар. Одначе, за ним стояли політики анархістського та антикапіталістичного спрямування.  Завдяки вдалій передвиборчій агітації, вказаний п’яниця став депутатом міської ради Амстердама. Його колеги, не бажаючи такого сусідства, вже мали в планах закон, що би вигнати Хаджімімара з посади. Але п’яний політик пішов у запій, тому і не зміг приступити до виконання своїх обов’язків. Як наслідок, дана партія розвалилася.

Польська партія любителів пива (пол. Polska Partia Przyjaciół Piwa) була заснована у 1991 році. Її заснував ​​сатирик Януш Ревіньскій, «метою» якого було просування вживання замість горілки пива, що би боротися із алкоголізмом. Пивній партії, із девізом «Краще вже не буде, але хай буде хоча б смішніше!», вдалося отримати підтримку і потрапити в парламент. Вони мали 16 місць у польському Сеймі. Пізніше, внаслідок внутрішнього протиборства, розділилися на дві фракції: «Сильне пиво» ​​і «Слабке пиво». Але згодом і зовсім розформувалися.

Українська партія шанувальників пива заснована в 1992 році. Символом партії було пиво, що позначало демократичність, спілкування та екологічність. Сповідували ліберальну ідеологію. В середині 90-х партія мала поодиноких представників у деяких місцевих радах. В 2000 році перейменована в Партію підтримки вітчизняного виробника.

Партія добросовісних нероб, що втікають від роботи (дат. Sammenslutning af Bevidst Arbejdssky Elementer) була заснована комедійним актором Якобом Хаугаардом 1973 року в Данії. Безуспішно брали участь у парламентських виборах. Цікавими були її ініціативи, а саме забезпечення хлібом для качок, що живуть в парках. А в 1994 році комік, несподівано для себе, отримав місце в національному парламенті. Згідно його слів, там він промучився всі чотири роки і вирішив більше ніколи не ставати депутатом. По закінченню своє каденції влаштував величезний банкет із ковбасними виробами та пивом.

Офіційна партія божевільних монстрів (англ. Official Monster Raving Loony Party) – британська сатирична партія, що заснована у 1983 році. Її лідер – музикант Девід Сатч – брав участь у виборах ще із 1963 року аж 39 разів. Його собака – Сплодж – не змогла вступити в перегони за місце мера Лондона, бо не змогла… заповнити документацію. В 1985 році «залізна леді» – Маргарет Течер – спробувала їх зупинити. Але це дало прямо протилежний ефект: у ряди партії влилися анархісти, рокери, художники та клоуни. З 1999 року її очолює Алан Хоуп, який потрапив в міську раду Ашбертона, а в 1998 році, навіть, став там мером. Партія може похвалитися реалізацією деяких пунктів своєї програми, серед яких цілодобово працюючі паби.

 Найкраща партія (ісланд. Besti flokkurinn). Йон Гнар – актор-комік, який називав себе анархо-сюрреалістом і відверто тролив політичну систему Ісландії. Свою сатиричну партію він організував із рок-музикантів, лівих художників та старих панків. Передвиборна кампанія Гнара почалася у 2010 році, як жарт у вигляді пародійного образу політика-пройдисвіта. Їх девіз був: «Більше панку! Менше пекла!». Як наслідок, «Найкраща партія» та Гнар здобули перемогу на виборах мера Рейк’явіка із результатом 34,7% голосів. У міській раді вони об’єдналися із соціал-демократами та провели ряд соціальних проектів. Після закінчення повноваження мера, засновник проекту, за легендою, пішов на кастинг в «Зоряні війни», а сама партія скасувала свою регістрацію.

ПАРТІЯ (нім. Die PARTEI) – активна німецька партія. Назва є акронімом, що розшифровується, як Партія праці, верховенства права, захисту тварин, просування еліт та низової демократичної ініціативи (нім. Party for Labour, Rule of Law, Animal Protection, Promotion of Elites and Grassroots Democratic Initiative). Заснована в 2004 році редакторами сатиричного журналу Titanic. Має державну підтримку, згідно німецького законодавства. Лідер партії – Мартін Сонеборн – виграв вибори 2014 року і потрапив в Європейський Парламент. Будучи лівими, відомі своїми пародіями на діяльність німецьких радикально-правих угрупувань (AfD та Die Rechte) та турецького президента Реджепа Ердогана.

 Голубці не пробували (серб. Сарму пробо ниси) була створена групою гумористів із сербського Младеновця у 2016 році. У тому ж році взяли участь у місцевих виборах вказаного міста. Серед обіцянок було збудувати відділ евтаназії для пенсіонерів у лікарні, що би зменшити витрати держави. Так, як не оформленні, як офіційна партія, були у списку незалежних депутатів. Даний список набрав 20%, що означало 12 місць у міській раді. Лідер партії – Лука Максимович – брав участь у президентських виборах 2017 року. Зайняв третє місце, а це 9,44% голосів.

  1. Список партій із сатирою                                                      [Австралійська «Смертельно серйозна партія»]                                                    САТИРИЧНА ПАРТІЯ

Існує та існувало безліч і інших жартівливих та напівжартівливих політичних проектів. Більшість у списку – неактивні.

Західна Європа. Нідерланди: Партія майбутнього (нідер. Partij van de Toekomst), Соціал-анархістська дія в Нідерландах (англ. Sociaal-Anarchistische Actie in Nederland). Іспанія: Партія демократичної карми (ісп. Partido del Karma Democrático), Координація незалежності Реуса (англ. Coordinadora Reusenca Independent). Сполучене Королівство: Партія на честь відьмака Адама Льяла (англ. Adam Lyal’s Witchery Tour Party), Партія войовничої церкви Елвіса (англ. Church of the Militant Elvis Party), Ексцентрична партія Великобританії (англ. The Eccentric Party of Great Britain), Партія плаття Фенсі (англ. Fancy Dress Party), Партія квасолі нового тисячоліття (англ. New Millennium Bean Party), Партія божевільних зелених гігантів (англ. Raving Loony Green Giant Party), Рок-н-рольна психічна партія (англ. Rock’n’Roll Loony Party), Пивний альянс Тедді (англ. Teddy Bear Alliance), партія міс Великобританія (англ. Miss UK Party), «Ні один із кандидатів не заслуговує мого голосу!» (англ. Nid oes un ymgeisydd yn haeddu fy mhleidlais!). Бельгія: Новий гентський альянс (нідер. Nieuw-Gentse Alliantie).

Північна Європа. Фарери: Весела партія (фарер. Hin Stuttligi Flokkurin). Норвегія: Політична партія (норв. Det politiske parti), Об’єднана пивна партія (англ. Beer Unity Party). Швеція: Партія Дональд Дака (швед. Kalle Anka-partiet), Партія фрикадельок Ikea (англ. Ikea Meatball Party).

Центральна Європа. Австрія: Австрійська пивна партія (нім. die Bierpartei, BIER). Чехія: Друзі пивної партії (ческ. Strana přátel piva); Так, ми будемо тролити Європарламент (ческ. ANO, vytrollíme europarlament). Італія: Партія любові (італ. Partito dell’Amore), Партія стейка (італ. Partito della Bistecca). Угорщина: Партія собаки із двома хвостами (угор. Magyar Kétfarkú Kutya Párt). Німеччина: Партія анархістів пого Німеччини (англ. Anarchist Pogo Party of Germany), Фронт німецьких яблук (нім. for Front of German Apples).

Східна Європа. Естонія: Партія незалежних роялістів (ест. Sõltumatud Kuningriiklased). Польща: Партія доброго гумору (пол. Partia Dobrego Humoru). Румунія: Партія вільного вибору (рум. Partidul Liber-Schimbis), Красиві Люди (англ. Beautiful People). Косово: Сильна партія (алб. Partia e Fortë). Білорусь: Партія любителів пива (рос. Партия Любителей Пива). Україна: Партія шанувальників жінок на чолі із Павлом Зібровим.

Північна Америка. Канада: Канадська партія екстремальної боротьби (англ. Canadian Extreme Wrestling Party), Лимонна партія (фр. Parti Citron), Партія Білого слона Монреаля (фр. Parti éléphant Blanc). США: Партія СОВА (англ. OWL Party); Прямо кажучи американська урядова партія (англ. Straight Talking American Government Party); Партія неодухотворених предметів (англ. Inanimate Objects Party); Партія корів, що не визначилися (англ. Undecided Cow Party); Партія вампірів, відьом та іншої нечисті (англ. The Vampires, Witches, and Pagans Party), Бісівська оренда надто висока (англ. Rent Is Too Damn High), Партія зброї та наркотиків (англ. Guns and Dope Party).

Азія. Іран: Партія ослів (перс. романізована Ḥezb-e Ḵarān). Японія: Немає партії для підтримки (япон. романізована Shiji Seitō Nashi). Тайвань: Не можу зупинити цю партію (англ. Can’t Stop This Party). Росія: «Субтропічна Росія» (рос. Субтропическая Россия), Партія любові та поху*зму (англ. Партия любви и поху*изма), Партія любителів пива (рос. Партия любителей пива).

Океанія. Австралія: Смертельно серйозна партія (англ. Deadly Serious Party), Партія! Партія! Партія! (англ. Party! Party! Party!), Партія помідорів, що дозріли на Сонці (англ. Sun Ripened Warm Tomato Party), Австралійська партія сексу (англ. Australian Sex Party). Нова Зеландія: Партія Біла і Бена (англ. Bill and Ben Party), Імперська Британська консервативна партія (англ. Imperial British Conservative Party), Серйозна партія МакГілікаді (англ. McGillicuddy Serious Party), Громадянська партія (англ. The Civilian Party).

P.S. Як бачимо із вище вказаного, далеко не тільки українці глибоко недовіряють, а і зневажають свою політичну еліту. Особливо в даному питанні вирізняються жителі Північної та Західної Європи, хоч і Північна Америка із східноєвропейцями не сильно відстають у політичній сатирі.

Матеріал шукав

Дмитрук Андрій

ВИКОРИСТАННІ ДЖЕРЕЛА

https://commons.com.ua   Левые на краю света. Часть 2: Исландия [Денис Пілаш]

гашек.рф   Партия умеренного прогресса в рамках закона

https://ru.freejournal.org   Официальная чудовищная бредовая чокнутая партия

https://amp.ru.autograndad.com   Попробуйте Сарму

https://lique-bez.livejournal.com  Самые курьезные политические партии [lique_bez]

https://www.dw.com  Things to know about Germany’s satirical party Die Partei

https://knowhow.pp.ua  Самые странные политические партии

https://en.wikipedia.org  List_of_frivolous_political_parties

https://blog.play-name.com  7 самых нелепых названий политических партий в мире

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Політична філософія