Праджапаті – у міфології індуїзму це головний владика створення світу. Перша згадка про Праджапаті зустрічається в Ведах. У Ведах зовнішність і опис бога являє собою творця світу і творця землі і небес. У священних текстах бог описується як андрогінна істота.

Параджапаті – це злиття розуму і духу.

Божеству приписують зв’язок з дітонародженням зачаттям нової дитини. У ведичній міфології вважаться прабатьком світу від свого насіння. Також існує спеціальний священний гімн присвячений Праджапаті. У ньому говориться про те, що бог змінив землю, створив сонце, змінив простір, а також дав життя першим істотам на планеті Земля. Він протегує тваринам і людям. Його руки спрямовані на чотири сторони світу. У брахманів Праджапаті описують як батька всіх відомих богів. Йому приписують традицію жертвопринесення.

Не беручи до уваги величний і статусний образ Праджапаті, відбувається зниження його влади і віри серед людей. Пов’язано це з первинним тваринним початком. Наприклад, існує навіть сюжет, де бог переслідує власну кровну сестру. Сестру звуть Ушас. Щоб сховатися від брата, вона перетворюється в лань. Однак, образ лані не допомагає їй сховатися. На Праджапаті обрушується гнів Шиви. Щоб уникнути гніву могутнього бога, Праджапати передає владу над тваринами в руки Шиви.

Таким чином Праджапаті втратив свою владу, а в подальшому передав всі свої повноваження Шиві. Дуже часто прабатьків роду людського теж називають ім’ям Праджапаті.

Втративши владу, бог став відповідати лише за інстинкти, зародження нового потомства і родючість. Незважаючи на позбавлення влади, його завжди згадують в священних текстах, адже він творець всього сущого на Землі.

Іван Гудзенко