Поль Анрі Тірі Гольбах народився  8 грудня 1723 року  у Німеччині,  в родині винороба. Від свого дядька він успадкував  титул барона,  набув статок.  Оселився у Парижі  і почав займатися  філософією та наукою. Його  будинок у Франції  став  місцем зібрання  просвітителів – філософів та науковців.

Будинок Гольбаха,  крім  філософів та науковців  відвідували  ще  енциклопедисти.  Ці зустрічі ставали дедалі частішими. Його відвідували  такі мислителі як Дідро, Д’Аламбер, Гельвецій, Ж.-Ж. Руссо, а постійними гістьми стали : англійські філософи та науковці такі як Адам Сміт, Девід Юм, Гіббон.

Він вважається автором багатьох атеїстичних  праць,  у яких  полюбляв  висміювати  та критикувати релігію,  в тому числі  і служителів  релігійного культу. Його твори були направлені  проти  Католицької церкви.

Поль Анрі Тірі Гольбах (1723-1789 рр.)

Написав цілу низку  відомих праць: «Розкрите християнство» (1761р.), «Кишенькове богослов’я» (1766 р.), «Священна зараза» (1768 р.), «Листи до Євгенії» (1768), «Галерея святих» (1770 р.), «Здоровий глузд»(1772 р.).

Найбільшої слави  приніс Гольбаху його твір під назвою «Система природи, або про закони світу фізичного та світу духовного» (1770 р.), який виявив неабиякий спротив Католицької церкви. Ця книга  піддалася осудженню  паризьким парламентом та  була  спалена разом з іншими атеїстичними  творами Гольбаха,  які викликали підозру  зі сторони католицького духовенства.

Твір  увійшов  до індексу заборонених книг  Католицької церкви, автора книги чомусь не переслідували. Гольбаху вдалося уникнути тюремного ув’язнення  і можливої  смерті. Але його твори  носили анонімний характер, під різними псевдонімами  видавалися за межами Франції.

21 червня  1789 року  у місті  Едельсхаймі  серце філософа  зупинилося.

Стрикалюк Богдан, магістр релігієзнавства