Мурті це-статуя (фігурка,скульптура) індійського божества або божественної істоти. Перш ніж здійснювати поклоніння статуї, індуїсти проводять над нею ряд певних дій, метою яких є прохання бога зійти в матеріальне втілення і прийняти поклоніння.

Особливий вид Мурті, поклоніння який не вимагає спеціальних приготувань, це так зване самовиявлення Мурті, який зобов’язаний своїм втіленням у Всесвіті не людині, а божеству. До таких Мурті відноситься бана-лінгам (гладкий плаский камінь, що знаходиться в річці Нармада) і шаліграма-шила (сферичний темний камінь з річки Калі-Гандаки).

Мурті. Що таке Мурті?

Поклоніння Мурті є невід’ємним елементом встановлення взаємозв’язку з божеством, яке відбивається в статуї. При виготовленні використовується сплав п’яти видів металу, дерево або камінь, а сам процес строго регламентовано правилами «Шилпа-шастри».

Будь-яке Мурті, що символізує різних божественних сутностей або божеств притаманні певні складові. Наприклад, Мурті бога Крішни зображується з обов’язковим атрибутом- флейтою, символізує гармонію і ритм Всесвіту. Вищим задоволенням для шанувальника божества вважається почути звук його інструменту.

Іван Гудзенко