Меркурій був серед римлян богом торгівлі та прибутку. Серед різноманітних і великих атрибутів цього бога було те, що він був опікунським божеством торгівлі, надихаючим на здатність полегшувати комерційну діяльність, хоча і за допомогою законних обманів. Благотворний бог також сприяв процвітанню стада, родючим полям і пасовищам. З давніх часів римські купці відзначали в його честь свято на травневих зборах врожаю.

У зображенні покровителя купців етрусько-італійська, а потім римська іконографія повторює характеристики грецького Гермеса: оголене тіло або покрите коротким плащем, петасус і крилате взуття. Меркурій також є провідником душ мертвих у підземних нішах Аїда, і кваліфікує його в цьому плані як посланника Юпітера до бога Авернуса.

Меркурій-римський бог торгівлі

Єдиний храм, присвячений Меркурію, про який є достовірна інформація, – це храм, присвячений йому в 495 році, відкриття храму було 15 травня в Цирку Максима. В цей же день були проведені люстраційні церемонії з водою, взятою з фонтану, священного для бога, недалеко від Порта Капена, де також була площа з вівтарем, названим на його честь. Меркурія шанували в численних газетних кіосках, на міських площах, особливо в кварталах, населених купцями.

Меркурій був представлений в римському мистецтві першим в монетах. Тип узятий з грецького мистецтва; обличчя молоде і безбороде, покрите петазусом з вузькими краями, з двома крилами.

Кажуть також, що Меркурій написав 42 книги, що містять всі людські знання. Його найвідоміша писемність – «Смарагдова табличка», смарагдова табличка з вигравіруваним алмазом, яка, згідно з легендою, була знайдена Олександром Великим. Недарма Меркурій був дуже важливим богом в давнину!

Іван Гудзенко