Марціан Капелла – видатний енциклопедист, філософ, оратор Стародавнього Риму.

Народився близько 360 року нашої ери в алжирському місті Мдауруш (північна частина Африки).  Виховання отримав в Карфагені я к і юридичну освіту. Украв енциклопедію, яка складається із дев’яти книг «Шлюб Філології та Меркурія». Сам твір цікавий тим, що проза перемежовується  з віршами. Він містить розповідь про сім наукових площин, вільних мистецтв: граматику, діалектику, риторику, геометрію, арифметику, астрономію, музику. Енциклопедистом Варроном додавалися Марціану такі науки як архітектура та медицина. Проте вони повністю були виключені з його твору.

Ним використовується  алегорична повість про весілля Меркурія з Філологією. Філологія внаслідок обожнення в Олімпі отримує в якості подарунка Аполлона сімох служниць, які згадуються мислителем як сім мистецтв у першій і другій книзі.  Основна частина розкриває алегоричність образів з відповідними вбраннями, атрибутами, демонстрацію умінь кожної з них перед господинею Філологією. У вступній частині присутні поетичні вставки, у другій, енциклопедичній – малозрозуміло  написано  мистецькою прозою, з дуже довгими реченнями. Зібрані енциклопедичні знання виглядають надто сухо, представлені як механічна компіляція різних джерел, не лише із Варрона, проте грецьких та римських авторських творів, імена яких за тогочасним  звичаєм він не згадує.

Капелла дійсно був відомим письменником, високо цінувався середньовічним суспільством  так як твори містили суму знань, які увійшли в навчальну програму ще в той час.  Це був своєрідний шкільний підручник, який не тільки коментувався, а й перекладався.  Введений алегоричний спосіб  тематичного розкриття  здійснив величезний вплив на поезію –алегорію в середньовічний період.

Марціан Капелла помер 428 року нашої ери в місті Карфаген (сучасна територія Тунісу).

Пегас

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.