Космологія – це своєрідне вчення про створення і сутність світу. Космологія індуїзму  представляє собою міфи різних древніх релігій. Згідно індуїстській космології, весь світ з’явився під час першотворінь . До того, як світ знайшов впорядкованість, існував лише хаос. Також вважається, що всесвіт створюється і руйнується згідно циклам. Немов зміна дня і ночі, змінюються у всесвіті періоди активності і спокою. Їх називають днем ​​Брахми і ніччю Брахми. Під час ночі відбувається руйнування всього світу, а як тільки настає день, світ знову починає відтворюватися.

Головний міф в Індії про створення Всесвіту – це легенда, яка заснована на найдавнішій гіпотезі про походження на планеті життя, схожою з ідеями атеїзму. До того, як з’явився Брахма, який виник випадково, в світі не було нічого, крім порожнечі. Початок існування індуїзму ведеться від хаосу, який є прабатьком самого бога.

У космології індуїзму важливо те, до якої варни належить кожна окрема людина, і це визначається її походженням. Дане відношення до однієї з варн багато в чому визначає знання, права і обов’язки членів певної варни. Касти відрізняються тим, що це професійні об’єднання, яких налічуються тисячі сьогодні. Належність до касти також визначається походженням.

Вчені, що займаються індуїзмом, розрізняють кілька великих космологічних моделей, згідно з якими, варни – божественні створення. Вони наділили кастові стани об’єктивністю.

Іван Гудзенко