Джина Махавіра – фігура легендарна. Вважається, що він заснував джайнізм – релігію, названу в честь його імені і  має сьогодні чимало шанувальників навіть за межами Індії. Однак самі послідовники цієї релігії вважають, що джайнізм існував завжди, також як і Всесвіт і Дхарма (індуїстський «світовий порядок»), а Махавіра є просто одним з найвідоміших «оповідачів», тлумачів вчення.

Народився він в сім’ї кшатріїв, тобто «воїнів». Це одна з вищих каст індійського суспільства. Його батько був князем. Перше ім’я – Махавіра ( «великий воїн») – він отримав в юні роки за те, що, за переказами, приборкав отруйну змію і оскаженілого слона. Ім’я Джина, тобто «переможець», він отримав вже пізніше, коли став проповідником свого вчення; воно означає, що Махавіра «переміг» свою карму, вирвався з кола перероджень і став по-справжньому вільним.

Здавалося б, ніщо не говорило про майбутню долю юнака. Будучи сином князя, він жив в багатстві, отримав гарну освіту і з дитинства відрізнявся розумом і хоробрістю. Однак після смерті батьків він висловив бажання залишити все «мирське» і відправитися в мандри, ставши аскетом. Тільки таким чином, згідно з традиційним індійським уявленням, можна було звільнитися від влади сансари і здобути свободу. Подальша канонічна біографія Махавіри досить шаблонна – він мандрував, осягав відомі в той час духовні практики і раптом чудесним чином знайшов просвітлення. В результаті він і створив те, що прийнято розуміти під сучасним джайнізмом.

Як бачимо, життєпис Махавіри нагадує біографію Гаутами, тобто Будди. До слова, Махавіра був його сучасником. Джайнізм по багатьом положенням нагадує ранній буддизм, однак у порівнянні з ним більш архаїчний (при тому, що сам по собі ранній буддизм – дуже архаїчна релігія в порівнянні з його сучасними різновидами).

Відмітна особливість джайнізму – переконаність в тому, що будь-яка жива істота має душу; тому завдавати будь-якої шкоди живому – гріх. У класичному джайнізмі для виконання «ахімси» (заповіді ненасильства) досить вживати вегетаріанську їжу, не брати участь у війнах, полюванні, не здійснювати навмисного вбивства взагалі. Але в деяких радикальних сектах послідовники йдуть набагато далі: на рот надягають особливі пов’язки, щоб яка-небудь комаха випадково туди не потрапила, а пересуваються з використанням спеціальної волоті, якою метуть дорогу перед собою, щоб випадково не наступити на якусь дрібну живність. Послідовникам вчення забороняється виходити з дому вночі – адже можна випадково наступити на щось живе, їм пропонується проціджувати воду перед питвом – і т. д.

Сам Махавіра прийняв чернечу обітницю і вирушив мандрувати. Тому аскетизм в джайнізмі схвалюється, але вважається дуже важким шляхом, який доступний лише небагатьом.

Джайністський аскетизм найсуворіший і принциповий серед усіх релігій Індії. Ченцеві забороняється перебувати постійно на одному місці, носити будь-який одяг (в інших течіях можна мати лише найпростіше вбрання), мати волосся (яке потрібно не просто зістригати, а виривати з коренем), вступати в сексуальний зв’язок. Подібний рівень самообмеження призводив до того, що в перші століття свого існування джайнізм був слабо популярний, на відміну від більш доступного простим людям буддизму.

Сьогодні люди в джайнизме різко діляться на ченців і мирян, приписи для яких різні за рівнем строгості.

З міркувань «ахімси» джайни не можуть займатися багатьма видами діяльності, в тому числі землеробством – адже при оранці землі можна покалічити або вбити якусь комашку. Тому в Індії вони займаються лише торгівлею, ювелірною справою і лихварством, благо останню діяльність джайнізм безпосередньо не засуджує.

Іван Гудзенко