Конфуцій відомий багатьом людям завдяки своїм висловлюванням, які найбільш точно відображають багато моментів навколишньої дійсності. Багато філософів у своїх працях спираються саме на судження Конфуція. Однак кожному мудрецю на шляху до мудрості доводилося проходити чимало випробувань.

Ранні роки

Народився відомий філософ, в 551 році до нашої ери в родині китайського офіцера Шулян Хе і наложниці Янь Чженцзай. При народженні хлопчику дали ім’я Кун Цю.

Однак далеко не всі були раді народженню Куна. Інші наложниці Шулян Хе  після цього зненавиділи Янь через заздрість. Після смерті батька Конфуція, обстановка тільки загострилася, через що Янь довелося покинути маєток, і повернутися в рідне місто – Цюйфу.

У Цюйфу сім’ї доводилося важко. Бідність змушувала майбутнього філософа працювати з малих років. Але навіть цих коштів не завжди вистачало, щоб вижити. Паралельно з роботою, мати розповідала юному Конфуцію про його рід. Щоб зайняти гідне місце у своєму родоводі, хлопчик починає займатися саморозвитком.

Прагнення Конфуція розвиватися вразило багатьох, в тому числі і Янь, що стало приводом для відправки Куна навчатися шести мистецтвам, які включали в себе:

  • читання і писання;
  • математика;
  • стрільба з лука;
  • виконання і розуміння музики;
  • управління колісницею;
  • виконання ритуалів.

Протягом усього навчання, Конфуцій демонстрував високі результати. Паралельно з навчанням, майбутній мудрець вивчав всю класичну літературу. Навчання зіграло свою роль в житті Конфуція.

Юність

На підсумкових іспитах Конфуцій став єдиним випускником, який отримав найвищий бал. Це дозволило 17-річному хлопцю влаштуватися в якості державного чиновника. Випускник відповідав за прийом і видачу зерна та інших продуктів харчування в місцевих коморах. По державній службі Конфуцій просувався швидко. Через два роки Конфуцію вже довірили вести облік худоби.

«Мої рахунки повинні бути вірні – ось єдине, про що я повинен піклуватися» – так філософ відгукувався про свою роботу. В цей же час, Кун одружився і обзавівся сином на ім’я Лі.

Переломним моментом у житті Конфуція стала смерть його матері. Смерть рідної людини багато поміняла в житті чоловіка. Унаслідок жалоби Кун йде у відставку на три роки. Під час відставки Конфуцій повністю присвячує себе написанню власних праць.

Зрілість

Багато трактатів Конфуція присвячені побудові гармонійної держави при опорі на взаємини між людьми. Так само в книгах докладно розписані правила, яких потрібно дотримуватися при її побудові.

Праці філософа швидко розійшлися по всій Піднебесній. Багато знаходили сенс в словах Конфуція, і ставали його послідовниками, його учнями. За свої трактати, Конфуцій удостоївся запрошення в китайську столицю. Після візиту до імператора, Конфуцій зрозумів своє призначення, яке полягало в збереженні стародавніх традицій. Завдяки своїй репутації Конфуцій зайняв пост міністра правосуддя. Новина про нового міністра розлетілася настільки швидко, що багато місцевих царів при управлінні своїм регіоном спиралися на праці Конфуція.

Трохи пізніше він заснував власну школу, яка базується на традиційних навчаннях, через які людина вчилася пізнавати світ і його закони. У своїх учнях Конфуцій цінував прагнення до навчання і вміння схоплювати все на льоту.

До 44 років Конфуція направили в царство Лу як начальника судової служби. Під час суду, філософ намагався не застосовувати каральні заходи по відношенню до людей (винятком вважалося тільки порушення законів). Конфуцій був прихильником напоумлення людей, і вважав пояснення більш правильним рішенням, ніж покарання.

Сам Китай, тим часом, тріщав по швах. Династія Чжоу була близька до втрати всієї влади над китайськими царствами. Перебуваючи на настільки високих постах, Конфуцій намагався поміняти владу, але у нього це не виходило. Через що, до 60 років, філософ пішов у відставку і виїхав до Цюйфу. Покинувши лави держслужбовців, Конфуцій систематизував багато своїх праць. Так само філософ продовжував працювати зі своїми учнями, яким допомагав, за допомогою філософії, пізнавати навколишній світ. Зустрів свою смерть китайський філософ в 479 році до н.е. Після своєї смерті Конфуцій залишив багато філософських трактатів за власним авторством, які переростуть в нову течію.

Ольга Степаненко