Ця релігія — наймолодша з існуючих, їй не виповнилося ще й ста сімдесяти років, але, при цьому, Віра Бахаї позиціонує зрілі і миролюбні погляди на пристрій людського суспільства. В даний час налічується близько 6 мільйонів бахаї в 188 країнах.
Комплекс зведений на пожертвування Всесвітньої громади Бахаї . Для обслуговування території парку і комплексу будівель в Хайфу щорічно приїжджають сотні волонтерів.
Головна смислова точка комплексу — храм у вигляді дев’яти кутної зірки, увінчаної позолоченим куполом. Дев’ять кутів, дев’ять входів і дев’ять терас саду, спуски від храму до підніжжя гори, символізують дев’ять світових релігій. Згідно з ученням Бахаї, всі релігії єдині і присвячені одному Богу, що і символізує загальний купол. Бахаї прагнуть до об’єднання людства, як в релігійному так, і політичному відношенні, через створення єдиної федерації, так і в соціальному: спільну мову, рівні можливості, боротьба з бідністю, безкоштовну освіту.
У Храмі розташована одна з головних святинь Бахаї — усипальниця засновника релігії, відомого під ім’ям Баб і загиблого, подібно апостолам інших віровчень, від рук «релігійних традиціоналістів».
Як і в будь-якій інший релігії, у бахаї прийняті паломництва. Крім Хайфи, місцем поклоніння є Акко, там знаходиться могила другого засновника релігії, Бахаулли.
Віра Бахаї проповідує соціальну справедливість, відсутність пріоритету як релігії, так і науки, самостійний пошук істини. Ці цінності не могли не знайти втілення в спорудах Центру: окремі будівлі займають Центр вивчення текстів, Міжнародний архів і Центр навчання.
Бахайські сади визнані ЮНЕСКО «особливою універсальною цінністю», а неофіційно вважаються восьмим чудом світу. Це дивовижно спланований парк, що поєднує алеї і висячі сади, квітники і рукотворні водойми викликає думки про рай на землі. У ньому зібрано понад 450 видів рослин, догляд за якими вважається бахайскою молитвою.
Все має глибоке символічне значення. Рослини, зібрані з різних регіонів, позначають єдність людства. Поєднання каменю, води, піску, сонця говорить про загальний вплив різних стихій на людину. Планування парку покликана викликати споглядальний настрій, спонукати відвідувачів до роздумів, самопізнання, душевної роботи. Цікаво, що шлях наверх, від підніжжя гори до храму, дозволений виключно адептам релігії. Туристам можна тільки спускатися сходами вниз.
Прямуючи до Храму, прочанинові потрібно зосередитися, сконцентрувати свої думки на прекрасному і високому . Цей постулат вичерпно пояснює причину виникнення такого дива світу, як комплекс в Хайфі. Він символізує любов і гармонію, проголошену бахаї головним принципом світового устрою.
Щорічно комплекс в Хайфі відвідує понад мільйон туристів і паломників.
Іван Гудзенко