АгіографіяІсторія релігійПравослав'я

Ігумен Афанасій Берестейський – мученик за православну віру

afanАфанасій  народився  близько  1595 року  в  Бересті.  Походив    з  родини  шляхтичів  Филиповичів.

Навчаючись  у братській школі  здобув   церковну освіту,  пізніше  поступив  до Віленської  школи,  займався  вчителюванням  в родинах  шляхтичів,  сім років  був вчителем  в будинку  канцлера  князівства  Литовського  Льва Сапіги. У 1627 р. —  у Свято-Духівському  монастирі  в місті  Відень  приймає  чернецтво. У 1623 році був  піднесений  до сану  ієромонаха.

У  1640 році  по проханні  братства  міста Берест  призначається  намісником монастиря  преподобного Симеона Стовпника. Завдяки  діяльності  ігумена  Афанасія, його ревному  служінню Богу,  міцному  стоянню  за захист  православної  віри  було навернене  духовенство, яке  було  перетягнене  на  сторону  унії.

Католикам  не  сподобалася  його активність,  і вони вирішили  будь-якими способами  протидіяти  Афанасію.   У  1643 році  ігумен Афанасій  прибуває  до столиці  держави  Речі  Посполитої аби  захистити  православ‘я.  Польський  король Владислав  ІV   на власні очі  побачив  православного  ігумена, який чітко  захищав  вільні права  православних  і виступав  проти скасування  унії.

За  його наказом  ревного  борця православної віри  Афанасія  було схоплено, арештовано та ув‘язнено  у Варшаві.  Цілий  рік  перебував  у в‘язниці  ігумен Афанасій.  Настоятеля  монастиря  було звільнено  і  відправлено  до  Києво-Печерської лаври.  Тепер ігумен  перебував  під опікою  святителя  київського  Петра Могили.  Після  смерті  митрополита Могили   у 1647  році  єпископ  міста  Луцьк  Афанасій запрошує  ігумена  до себе, проте  братія  ченців  просила  владику аби їхній  настоятель залишився  разом з ними  в Бересті. У ході  національно- визвольної  війни, очоленої  українським  гетьманом  Богданом Хмельницьким,  Афанасій був  звинувачений  у  пособництві  козакам,  в обороні  православ‘я  і не визнанні  унії. Після  ув‘язнення  військовими польської  шляхти  восени 1648 року був  осуджений,  закатований  і похований  у лісі.

Навесні  1649  року  тіло  мученика  за православну  віру  було знайдено  православними  і поховано за традиційним християнським звичаєм  у тій церкві, де він  проводив служіння.

У 1666 році  київським   митрополитом  Йосифом Нелюбовичем- Тукальським  Афанасія, ігумена  Берестейського  було   канонізовано  і зараховано  до лику преподобномучеників.  Православна церква  встановила  звершувати  пам’ять  Афанасія  Берестейського 18 вересня  за новим  стилем.

Богдан Стрикалюк

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Агіографія

Агіографія

Антоній Падуанський

Антоній Падуанський – визнаний католицькою церквою святим,  чернечого ордену францисканців, вчитель церкви. Народився на початку ...