«Я» формує нашу особистість, наш шлях по життю. «Я» породжує поняття «Хто Я«. «Я» — це наш психологічно-душевний світ, котрий керує нами, зближає нас з «Істиною». «Хто Я» — це світ речей, істот. «Хто Я» пояснює нашу сутність через світ речей. «Хто Я» це не просто якись чинник нашого існування, це наш мікросвіт. Ми щодня існуємо в понятті «Хто Я«. «Хто Я» формується завдяки нашим особистим якостям. Ми часто задумуємося для чого ми, який сенс нашого існування,що нам потрібно, як нам жити, і саме тоді виникає «Хто Я«. Поняття «Хто Я» тотожне поняттю «Ми».
Філософи ХХ століття не приділяли уваги поняттю «Хто Я» тому, що такого поняття не існувало, хоча існував екзистенціалізм, котрий пояснював термін нашого існування та переживання людини. Екзистенціалізм своєю сучасною філософією наближався до поняття «Хто Я» він пояснював людські страждання.
Ми часто не розуміємо для чого ми живемо і хто нами керує, а також постає питання, хто нас створив або, що створило нас? Релігія навчає, що людство створив Бог, Наука доводить, що світ виник внаслідок великого вибуху (релігія і наука — аспекти співвідношення). Поняття «Хто Я» всеодно виникає тому, що людина розуміє, що великий вибух з чогось повинен виникнути, так само і в релігії: як може бути, що Бог завжди існував, це сліпа віра, коли людина доводить існування трансцендентного, тоді людина є свідомою, а не сліпою. Кожен з нас розуміє, що в нас є якесь своє призначення, ми повинні щось зробити для себе і людства. Більшість з нас живе задля матеріальних благ, інша частина бореться за духовні блага, лише окрема кучка людей (філософів) хоче зрозуміти сенс свого існування і дати відповідь на питання «Хто я?» Я не можу зрозуміти хто я і напевно ніколи не зрозумію, тому що світ це ілюзія, і ми живемо в цій ілюзії. Ми створили стереотипи нашого існування (Буття), це — навіть не існування, а виживання.
Ігор Дмитрук