Представник стоїчної школи пізнього періоду, до того ж вчитель Епіктета.

Невідома точна дата  народження римського філософа-стоїка Гая Музонія Руфа. «Аналли»  Тацита повідомляють,  що філософ народився  близько тридцятого року   нашої ери у провінції  Вольсінія.  Батько  Капітон і його син Гай належали до етрусків. Був знайомий з Аполінієм Тіанським та багатьма іншим, неабиякі здібності у філософії дали йому можливість  перебувати при дворі імператора Нерона.

Є підтвердження листування між Аполонієм та Гаєм. Але Аполіній жорстоко поплатився за викривальну промову та вільнодумство смертю від руки Нерона.  Ті свідоцтва, які пдтверджують  смерть Гая Музонія можна вважати швидше помилковими.  Ім’я Гая зустрічається в «Листах» Плінія Молодшого,  «Хроніках» Ієроніма, про нього згадує в «Аналлах»Тацит, «Руфом» називає його лише один Епіктет.

У Гая Руфа встановилися ранні зв’язки з політичною опозицією  імператора, яка складалася з Публія, Клодія, Тразея Пета, а також консула-суфетта Сервілія Барея Сорана разом із зятем Гаєм Гельвідієм Прінском, поета Лукана, мфографа Аннея Корнута, Авла Персія Флакка, Петронія Арбітра та медика Клавдія Агатурна. Імовірним є свідчення щодо змови ними проти Нерона у 65 році нашої ери, у ході  розкриття якої Музонія було відправлено до Гіару (входив до північної групи Кікладських островів). Можливо це заслання має на увазі філософ у фрагменті ІХ під назвою «Про те, що вигнання-не зло». Можливим є факт його виступу у Римі як посередника двох конфліктуючих сторін війни, що  не мав успіху.

Гай Музоній Руф

У «Хроніках» Ієроніма згадується повернення  Музонія  повязане з періодом, коли правив імператор Тит, бо з ним перебував у хороших стосунках. Римський історик Пліній згадує про вигнання філософів при правлінні імператора Доміціана, яке не торкнулося Гая, оскільки останні роки були проведені ним у місті Рим. То й же самий Пліній підтверджує смерть Гая Музонія Руфа приблизно 101 року нашої ери.

Елітна домашня школа Музонія складалась з кола тих , які приймали участь в ній: Пліній Молодший з другом Гаєм Мініцієм Фунданом, проконсул імператора Андріана, майбутній зять Гая Музонія – Артемідор, Фронтон (навчав Марка Аврелія), ним же виділяються учні Музонія, такі як Евфрат Тирський (ритор), Тимократ Гераклійський (за розумові здібності високо оцінений Лукіаном), Афінодот (можливо вчитель Фронтона), Діон Христостом, і нарешті Лукій та Полліон.

Найбільш відомим серед  його учнів  став Епіктет. Теоретично, Епіктет міг навчатися у Музонія, зустріч з яким відбулася  набагато пізніше. З Музонієм міг бути знайомий римський філософ Сенека, проте чомусь  ніде про нього  не згадує.

Пегас