Фрейр – був Богом магії, любовної пристрасті і світу. У перекладі ім’я Фрейр означає «пан». Цей Бог родом з ванів. Він був Сином Нерда, братом Фреї і чоловіком Герд. Фрейр – покровитель примноження багатства, отримання хорошого врожаю, стану світу. Після війни ванів і асів, Фрейр стає заручником асів. Це, швидше за все, означає те, що племена, які шанували богів-асів, взяли іншого Бога, який був з числа ванів. У Фрейра було двоє слуг в “Суперечка Локкі“. Їх звали Бейла і Бюгвір. Їх імена в перекладі означають «корівниця» або «бджільниця» і «ячмінь». Вони давали людям все, що необхідно для виробництва пива і медовухи, тобто мед і ячмінь.

У Фрейра жертовними тваринами були кінь і кабан. Фрея і Фрейр їздили на кабанах, які мали золоту щетину. Вепра, на якому їздив Фрейр звали Гуллінбусті, що в перекладі означає «золота щетина». Під час похорону Бальдра, Фрейр приїхав на «Страшному Іклі» – вепрі Слідругтанні. Цей вепр, як і інші скарби Богів, був виготовлений карликами-цвергами.

Як говориться в главі про Фрею, свиня (кабан) була священною твариною Фрей і Фрейра. Це був як символ плідності, так і символ лютості. Фрейр давав людям багаті врожаї, ось чому плідний кабанчик був і його звіром теж. Знаки, які давав людям Фрейр, виражалися в появі будь-яких незвичних свиней або в їх особливій поведінці. Якщо кабан був лютим, значить, це було провіщення війни.

Атрибути і символи вепра, не дарма, протягом довгого часу, аж до кінця середньовіччя лицарів, були прикрасою військових обладунків. Найцікавіше те, що навіть бойовий порядок, яким користувалися аж в тринадцятому столітті вже християнські лицарі – шведи, також носив назву «свиня». Ось чому багато хто стверджує, що Фрейр був якось пов’язаний з цією військовою стороною життя. Але, на жаль, особливих виразних відбитків фрейерського культу в бойових порядках або магії не збереглося.

В середині літа і в середину зими – йоль, було прийнято рішення приносити в жертви кабанчиків та свиней. Цих тварин присвячували Фреї і Фрейру. В цей же час гралися і весілля. Існує таке повір’я, що в культі богів-ванів ідоли цих Богів возили на возах, щоб вони могли «благословляти» землю.

Фрейр – Бог-коханець, був тісно пов’язаний з природою, а також міг бути і божеством чаклунського і сексуального екстазу. З Фрейром також пов’язують звичаї, в яких людей ховають в курганах. Це розповідається в “Сазі про Інглінгів”.

Фрейру належав складений з тонких дощок корабель Скідбладнір. Цей корабель завжди мав попутний вітер. Він вміщував на своєму борту всіх асів. Скідбладнір був дуже майстерно зроблений і вважався одним з найкращих кораблів. Його побудували сини Івальді – якісь карли, а потім віддали його Фрейру.

Фрейр був відомий у всьому німецькому світі, але найбільше його шанували у південно-східній ч Швеції. На цих землях було знайдено безліч бронзових фалічних фігурок людини з вепром і мечем, а також багато топонімів, пов’язаних з ім’ям Фрейра.

Ольга Степаненко