Фернандові війни характеризувались суперечкою за трон Кастилії між Фернандо I Португальським і Енріке II Кастильським (а пізніше з його сином Жуаном I Кастильським ) після вбивства Енріке Педру I Кастильського.

Їх можна розділити на три фази: між 1369 – 1370 , 1372 – 1373 та 1381 – 1382 . Кожен з цих трьох періодів війни закінчувався мирним договором: Алкутімським ( 1371 ), Сантаремським ( 1373 ) та Елваським договором (серпень 1382 ).

Під час правління Афонсу IV і Педру I, які був дідом і батьком португальського короля, в Кастилії розгорнулася громадянська війна, протистоявши кастильському королю Педру I Кастильському проти зведеного брата Енріке де Трастамари. Війна закінчилися смертю короля Кастилії, і Генріх став новим королем. Прихильники померлого короля знаходять притулок в Португалії і переконують португальського короля, як правнука Д. Санчо IV Кастильського, через його бабусю по батьковій лінії Беатріс де Кастелу претендувати на трон сусідньої країни. Фернандо і Енріке обидва правнуки Санчо IV, але Енріке був незаконним, а король Португалії був законним.

Перша війна (1369-1370)

Через два роки після початку правління Д. Фернандо I, у 1369 році, король Кастилії Д. Педро I помер, не залишивши спадкоємця чоловічої статі, корону прийняв Енріке де Трастамара, бастард-брат Педро I. був проголошений королем після того, як убив попередника. За підтримки вельмож із таких могутніх родин, як Телес де Менесе, Кастро та Вільена, та за гарантованої підтримки Галіції та Андалусії , король починає війну.

Португалія мала союзником короля Педро IV Арагонського .

У січні 1371 року Португалія просить миру. У березні за втручання Папи Григорія XI і короля Франції була підписана угода, яка задовольнила усі сторони. Умови договору 1371 року включали розширення кордону Португалії на північ і схід і шлюб між Фернандо та Леонор де Кастелою, дочкою Енріке. Однак до завершення святкування Д. Фернандо закохався в Леонор Телес де Менезес, дружину Жоао Лоренсу да Куньяі добившись анулювання першого шлюбу Леонор, він не вагаючись зробив її королевою.

Друга війна (1372-1373)

Офіційний шлюб з Леонор Телес відбувся в 1372 році. Не дотримуючись Алкутімського договору, не одружившись з дочкою Енріке, була укладена угода Туї, яка встановила кордони в початковому стані. Узгоджений мир був би швидко підданий небезпеці через інтриги Жоао де Ганте , герцога Ленкастрського, який переконав Д. Фернандо брати участь у таємній угоді, в якій обидва брали участь у вигнанні Енріке з трону Кастилії. Це був договір Тагільди, складений у липні 1372 року. Герцог був одружений з 1371 року на старшій дочці покійного короля Педро I, Констанції. За цим сценарієм Португалія була втягнута в тривалий конфлікт між Англією та Францією, у так звану столітню війну. У червні 1373 року договір був ратифікований Едуардом III. Під час цієї війни кастильці перетнули кордон у грудні і досягли Лісабона в лютому.

Король Фернандо просив миру між Кастилією та Португалією, і договір був підписаний 24 березня 1373 року. Після підписання миру в Сантаремському договорі король намагався зберегти королівство і наказав побудувати нові стіни в Лісабоні, Порту та інших місцях.

Третя війна (1381-1382)

Зі смертю Генріха II у 1379 р. герцог Ланкастерський знову заявив про свої права і знову знайшов союзника в особі Д. Фернандо. Нова угода була підписана в 1380 році в Ештремоському договорі.

Поки Португалія готувалася до війни, Кастилія вторглася на кордон у травні. У липні, граф Кембридж прибув з англійськими військами для військових дій. Англійський союз не приніс переваг, оскільки союзники ставилися до Португалії як до завойованої країни, і лише в грудні 1381 року вони вирішили брати участь у війні. Під час цієї війни відбулася битва на острові Сальтес, яка сильно послабила португальську армаду.

Ця війна завершилася угодою Елваша, черговою зміною папи на Климента VII. В угоді Сальватерра-де-Магос 1383 року було передбачено, що Беатріс , спадкоємиця короля Фернандо, вийде заміж за молодшого сина короля Жуана I Кастильського. Після того, як король Жуан I овдовів, він вирішив одружитися з нареченою, обіцяною його синові. Фактично цей союз був переукладений під час анексії Португалії короною Кастилії і тому не був прийнятий багатьма португальцями.

Війни не принесли переваги жодній країні. У морській битві був знищений португальський флот. У період миру, між другою і третьою війнами, були створені нові стіни в Лісабоні , Порту та Еворі .

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.