Чжу сіЧжу Сі народився 18 жовтня 1130 року в провінції Фуцзянь. Його батько був чиновником при дворі монгольського правителя міста Юсі в тій же провінції.

В період 1136 – 1148 роках Чжу Сі навчається в місті Юсі. В школі молодий Чжу Сі вивчає математику, філософію, риторику, право, особливо захоплюється конфуціанською філософією. У 1148 році Чжу Сі здобуває вищий степінь цзіньші, після чого отримує посаду в адміністрації монгольського правителя рідної провінції Фуцзянь.

В 1152 році Чжу Сі переводять на посаду державного чиновника в столицю Китаю Пекін. У 1158 році Чжу Сі починає навчатися в філософа Лу Туна, послідовника школи Чен Чжу, який ознайомив Чжу Сі із філософією даосизму.

В 1176 році в Чжу Сі відновлює філософську школу конфуціанства «Гроб білого оленя». В цій школі він формує свою філософію. Сучасні дослідники життя Чжу Сі вважають, що саме в школі «Гроб білого оленя» філософ засновує нове філософське вчення, яке отримало пізніше назву «неокунфуціанство».

В школі «Гроб білого оленя» навчалися не тільки діти аристократів, але і люди які мали схильність до філософії конфуціанства. Кожна людина із провінції Фуцзянь мала шанс навчатися в цій школі, здавши вступні екзамени з філософії, математики та риторики. Пізніше ця школа перетворилася в своєрідній китайський університет з вищезгаданими спеціальностями.

У 1178 році Чжу Сі отримує посаду радника у правителя провінції Фуцзянь. В 1196 році Чжу Сі звільнили із посади радника правителя.

23 квітня 1200 року у віці 69 років Чжу Сі помирає. Чжу Сі увійшов в історію Китаю як філософ, коментатор священних текстів, політик, засновник неокунфуціанства.

Чжу систематизував конфуціанство, утворивши нову філософську течію у ньому. 1241 року Чжу Сі навіки увійшов у пантеон святих Конфуціанства. Його вчення було визнано, як державна ідеологія країни в 1313 році під час правління династії Юань.

Ігор Дмитрук