Бог влади і творіння, за деякими даними, бог родючості. Перший цар в Єгипті. Є батьком Гору, був жорстоко вбитий заздрісним молодшим братом Сетом. Одружений на своїй сестрі Ісіді. З чотирьох дітей богині неба і бога землі найстарший. Другий за шануванням бог в Єгипті після Амон-Ра. Саме Осіріс навчив  цивілізацію людей вирощувати хліб, орати землю, будувати міста, готувати вино і ростити виноград, святкувати, шанувати богів. Він навчив людей хорошим манерам, змусив їх забути людоїдство.

Головним атрибутом Осіріса є корона, обрамлена з боків двома пір’ям. Також постійними атрибутами цього бога є скіпетр, намисто і батіг. Але є і рослини, які вважаються атрибутами бога Осіріса. Це лотос, виноградна лоза і дерево. Стихіями Осіріса є вода і земля, а головним кольором – зелений. Усі свята, присвячені Осірісу, відзначалися в жовтні і листопаді. Найвідомішим святом в честь Осіріса є Мемфіс.

Осіріс вмирав два рази. Ісіда його воскресила, щоб зачати Гора і жити далі. Але підступний Сет знову знищив Осіріса і так, щоб Ісіда нічого повернути не змогла. За різними версіями Осіріса вбили по-різному. За однією версією він був розчленований, за іншою втоплений в водах Нілу в саркофазі. Але і в тій і в іншій версії Ісіда знаходить останки Осіріса. Воскрешає його, народжує сина Гора. Потім в обох версіях Сет вдруге вбиває Осіріса, розкидавши його останки по всьому світу. Відважна Ісіда знову їх знаходить і ховає, ховає від злобного Сета і виховує сина далеко від світу богів.

Воскрес в потойбічному світі завдяки своєму синові Гору, і став там суддею, а також правителем. Саме він визначає подальшу долю померлого. Навіть воскреснувши, Осіріс продовжував творити добро. Саме Осіріс вирішував, куди відправиться душа померлого: в рай чи в пекло. Він зважував на терезах кількість добра і зла, скоєного цією людиною.

Іван Гудзенко