Ім’я  Ангра-Майнью з древньоперсидської  мови  означає  «дух зла». Також відомий, як Ахріман. Злий дух розрухи, протиставляється доброму духу Ормузду. Наприклад, Ормузд створив 16 країн добра, а Архіман, протистоячи Ормузду, створив 16 країн зла. Крім цього, демон заселив землю людей “нечистими” тваринами – зміями, павуками, отруйними комахами і вогнедишними драконами. Через нього ж щороку приходить зима, трапляються голод і хвороби, смерть і гріховні діяння йдуть рука об руку з людиною.

За легендою, існує чотири життєвих цикли світобудови, кожен довжиною в 3000 років. Під час першого циклу силами добра був створений світ світлих духів і світло, і демон тут не втручався. Але як тільки з’явився світ матеріальний – небо, земля, вода і сама людина – демон додав до них лицемірство і спрагу влади. Так сформувалася вічна битва добра і зла, і головну роль у війні грав рід людський. Саме від людини, від її вибору залежало, які сили – світлі чи темні – володіли світом.

Анхра-Майнью (Ахриман, Аріман, Ормузд) – злий бог в зороастризмі

Особиста участь духу зла було необов’язковою, зазвичай він посилав замість себе незліченний натовп демонів-слуг – інакше, девів. Згідно з зороастрійським віровченням, ера нескінченного благоденства настане тоді, коли і прислужники Ахрімана і сам він згинуть від рук трьох рятівників. Але до щасливого фіналу ще далеко. Ще дев’ять тисяч років триватиме боротьба злого початку з добрим, і тільки від людини і її вчинків залежить на чиєму боці буде перевага.

Демон Анхра Майнью часто згадується в літературі різних століть. Головна роль йому відведена в поемі Лорда Байрона “Манфред”, де демон є спокусником головного героя. У романі російського письменника Михайла БулгаковаМайстер і Маргарита“, ім’я перського злого духа перетворилося в прізвище одного з критиків, які згубили своїм словом Майстра. Найбільше поширення під ім’ям Аріман персонаж міфів отримав в комп’ютерній грі Warhammer 40000, де отримав чорний посох темних сил і чаклунську силу.

Іван Гудзенко