Веб-конференції        22 Березня 2016        880         37 коментарів

Веб-конференція з керівником харківської громади Караїмів, Олександром Дзюбою на тему: Караїми в Україні: віровчення і сучасний стан громад.

КараїмиШановні читачі порталу “Філософія і Релігієзнавство”! Ви маєте унікальну можливість задати свої питання керівникові харківської громади Караїмів Олександру Дзюбі.

Тема веб-конференції: Караїми в Україні: віровчення і сучасний стан громад.

Задавайте сміливо питання! Олександр Дзюба  обов’язково на них відповість!

Коротка біографічна довідка

Народився 1977 року в Єкатеринбурзі. 1999 р. закінчив історичний факультет ХДУ (нині ХНУ ім. Каразіна). Журналіст, автор ТВ-програм та статей в пресі з історичної тематики, наукових публікацій з історії кримських караїмів. З 2012 р. – голова Харківської караїмської релігійної громади.

Веб-конференція триватиме з 22 березня по  19 квітня 2016 року.

Питання задавайте у коментарях до цієї публікації. Там же будуть розміщені ваші відповіді! Реєстрація на сайті непотрібна. Перед відправкою питання уважно перечитайте його, адже у Вас не буде можливості його редагувати! Після закінчення веб-конференції на нашому сайті буде опублікований окремий матеріал з найкращими запитаннями.

Від порталу «Філософія і Релігієзнавство». Шановні друзі! Будь ласка, у своїх питаннях дотримуйтеся толерантності та поваги!

  Метки:
Обговорення: 37 коментарів
 1. Андрій сказав:

  Скільки після захоплення Криму, в Україні проживає караїмів ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Андрію, наведу цифри перепису населення України 2001 року: В Україні тоді мешкало 1196 караїмів, з них 715 в Криму. Гадаю, з того часу чисельність караїмів трохи зменшилася і в континентальній Україні і в Криму. Так, за переписом 2014 року в Криму мешкало 535 караїмів. В Україні даних пізніше 2001 року нема, тож можна казати лише про приблизні цифри.

   Відповіcти
   1. Андрій сказав:

    Дякую за відповідь. Скільки зараз проживає караїмів у вашому рідному Харкові ?

    Відповіcти
    1. Олександр Дзюба сказав:

     В Харкові мешкає близько 50 караїмів.

     Відповіcти
 2. Ольга сказав:

  Караїм та Караїмств це – тотожні поняття ? Маю на увазі, чи релігія та національність є важливою складовою для того, щоб бути караїмом ? ЧИ можна прийняти караїмство і не народити караїмом ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   У Східній Европі у караїмів, як правило, збігається національна та релігійна приналежність. Проте і тут караїмізм сповідують також представники інших етносів: євреї, росіяни, українці, турки, англо-сакси і т. д. Прийняти караїмство можна; в деяких громадах можливий гіюр чи інші способи навернення до караїмізму.

   Відповіcти
 3. Vitalii сказав:

  Скільки зараз караїмів проживає в Ізраїлі? Ви маєте етнічну спорідненість із кримськими татарами? І яка відмінність між караїмами та кримчаками?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   В Ізраїлі проживає близько 35-40 тисяч караїмів. Кримські караїми як етнос споріднені з іншими корінними народами Криму – кримськими татарами та кримчаками. Відмінність між кримськими караїмами і кримчаками полягає в особливостях етногенезу, матеріяльної та духовної культури, та головне – у релігії. Кримчаки – юдеї-раввіністи.

   Відповіcти
 4. Ольга сказав:

  Ви знаєте караїмську мову ? І чи правда, що мова Караїмів вже мертва ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   В українських містах за межами Криму караїмські родини живуть часто ось вже по 150 років у іншомовному середовищі, і, як правило, знають в кращому випадку певні побутові слова та прислів”я. Наприклад, у Харкові є родини, які переселилися з Криму ще у 40-х роках XIX століття. В місцях традиційного проживання – Криму та Литві – ситуація трохи краща, проте караїмська мова знаходиться під загрозою вимирання через малу кількість її носіїв.

   Відповіcти
 5. Сергій сказав:

  Чи підтримує ваша громада зв’язки з кримськими спільнотами караїмів? Чи є розбіжності в якихось питаннях з ними або іншими такими громадами в Україні? Чи є всеукраїнська організація, до якої долучаються всі громади караїмів країни? Які зв’язки з російськими караїмами? Стосунки з кримськими татарами…

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Так, наша громада підтримує зв”язки з іншими караїмськими громадами, в тому числі у Криму та Росії, а також дружні відносини з братнім кримськотатарським народом. Значних розбіжностей в релігії між караїмами різних регіонів немає, ми належимо до однієї віри, хоча є певні традиції в різних громадах; в цілому для караїмів традиційно притаманний широкий спектр поглядів з різних релігійних питань, з огляду на караїмське гасло: “Уважно шукайте в Торі й не спирайтеся на чужу думку”.
   Більшість караїмських громад України, включно з Кримом, об”єднані в Духовне Управління релігійних громад караїмів України.

   Відповіcти
 6. Ігор сказав:

  Хто такий для караїмів Гахан

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Гахан, чи у більш традиційній вімові, гахам (мудрець, в перекладі з мови Святого Письма) – голова великої караїмської громади, духовний авторитет. Також у Східній Европі 19 – поч. 20 ст. – голова громад караїмів у Литві та Криму.

   Відповіcти
   1. Ігор сказав:

    Чи мали караїми колись свою державу ?
    І чи не втратили караїми своєї самоідентифікації в Ізраїлі ?

    Відповіcти
    1. Олександр Дзюба сказав:

     Караїмський вплив був вагомим у кількох середньовічних державах. Питання, чи був караїмізм державною релігією Хозарського каганату, є дискусивним. У Криму в середні віки існувало Кирк-Йерське князівство зі столицею в Кирк-Йері (Чуфут-Кале). У країнах Магрибу на північному заході Африки в ранньому середньовіччі існували юдаїстичні князівства, згодом підкорені Арабським халіфатом. Також караїми були одним з державоутворюючих народів Кримського ханства.

     Відповіcти
    2. Олександр Дзюба сказав:

     В Ізраїлі живуть переважно караїми-вихідці з довколишніх країн, зокрема з Єгипту. Своєї релігійної самоідентифікації вони не втратили, й дбайливо бережуть всі притаманні караїмам риси, а от окремої національної самоідентифікації тамтешні караїми й не мали, на відміну своїх від кримських братів.

     Відповіcти
 7. Наташа сказав:

  Чи вірять караїми в Потойбічне життя ? Чи є у караїмів рай і пекло ?

  Відповіcти
 8. Олександр Дзюба сказав:

  Караїми дотримуються слів лише ТаНаХу, не додаючи від себе якихось обов”язкових догматів, а в ТаНаХу ці питання недостатньо висвітлені, бо Святе Письмо дано в першу чергу як звід законів для життя у цьому світі. Певно ТаНаХ каже лише про воскресіння метрвих в кінці часів, в олам а-ба (прийдешньому світі). Щодо посмертного стану людини, караїмські релігійні мислителі висловлювали різні думки, припускаючи перебування праведних у Ган Еден (раю) та можливість реінкарнації (гілгул).

  Відповіcти
 9. Євген сказав:

  Відомо, що в кінці ХІХ століття караїмів остаточно визнали, що вони мають походження від тюрків.
  Читав чимало статей в інтернеті про караїмський народ та релігію. І помітив цікавий факт, багато авторів пишуть, що в караїмів немає гіюру, але тут постає питання. Як самі караїми тюрки прийняли єврейську релігію . Моє питання полягає в тому, чи мають кримські караїми гіюр і звичайні караїми гіюр ? Наприклад я католик чи можу прийняти я караїмство ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Євгене, Ви поставили слушне запитання, Аби на нього відповісти, треба зазирнути в історію середньовічного Криму. На початку XIV століття Золота Орда і її Кримський улус прийняли іслам державною релігією. Очевидно, з цією подією було пов”язане закриття караїмських громад для прозелітів. Протягом століть Кримське ханство та Російська імперія мали законодавство, яке забороняло проповідувати носіям панівної віри іншу релігію. Прийняття до караїмських громад прозелітів стало можливим лише після Лютневої революції 1917 року в Російській імперії й запровадження принципу свободи совісті. Людині, яка обрала караїмську віру, немає перешкоди для прийняття караїмізму та членства у громадах, проте у різних громадах можуть бути свої традиції конверсії до караїмізму..

   Відповіcти
 10. Ольга сказав:

  Чи є в Україні культурні центри караїмської релігії ?
  Чого на ваш погляд мало уваги приділяють караїмам в Україні ? Тому, що караїми це корінний народ України, за те не забувають про кримських татар, але кримські караїми теж в живуть в Криму. Що робити на ваш погляд ? Як популяризувати караїмів серед українців. Прекрасно, що портал з вами проводить, веб – конференцію, адже до цього на жаль навіть не чула про караїмів та їх релігію.

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Центри караїмської релігії називаються кенасами (синагогами); в Україні за межами Криму є лише одна діюча кенаса – у Харкові. В деяких містах діють караїмські національно-культурні товариства. Мало уваги караїмам приділяють напевно з огляду на малу чисельність караїмів, тобто напевно увага приділяється в пропорції до чисельности, якщо порівнювати з увагою до більших народів, наприклад, кримських татар; це природньо.
   Як популяризувати караїмів… чесно кажучи, не знаю що й відповісти на Ваше питання. Популяризувати що саме? Караїмську культуру, чи релігію, або пам”ятки історії? Нам головне все це зберегти передусім, Донедавна любителі Криму знали й відвідували пам”ятки культури караїмів, розташовані на Чуфут-Кале, Мангуп-Кале, у Евпаторії, а їх популярності сприяла атмосфера автентики й сивої давнини, так відчутна у цих місцях. Я часто випадково бачив фото караїмських пам”яток старовини у зовсім різних людей на сторінках соцмереж. Тепер, з утратою Криму, немає й цього.

   Відповіcти
   1. Ольга сказав:

    Дякую за відповідь.
    Коли на цьому сайті дізналася про вас та караїмів, почала читати про вашу культуру та релігію різні статті в інтернеті. В деяких російських ЗМІ пишуть, що Кримську Кенасу відали в релігійне користування караїмів чи це правда ? І щодо мови караїмської, скільки приблизно носіїв мови в світі ?

    Відповіcти
    1. Олександр Дзюба сказав:

     В Криму караїмам повернули кенаси у двох містах: Евпаторії ще у 1990-х роках, та в Сімферополі в 2014 році. Процес передачі кенаси в Сімферополі стартував ще при легітимній українській владі, а завершився вже за нової влади.
     Нині в світі нараховується кілька десятків носіїв караїмської мови.

     Відповіcти
     1. Ольга сказав:

      А ви знаєте караїмську мову ?

     2. Олександр Дзюба сказав:

      Ольго, я б не сказав, що мої знання караїмської мови великі, але не пропускаю нагоди їх поглиблювати.

 11. Ольга сказав:

  До якої караїмська мова ближче до тюркських чи семітських мов ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Караїмська мова – це тюркська мова, належить до кипчацької групи тюркських мов, близька до кримськотатарської та половецької мов.

   Відповіcти
 12. Андрей сказав:

  На ваш взгляд есть ли будущее у караимов?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Если говорить о будущем караимской религии, то можно быть оптимистом: появляются караимские общины даже там, где их не было, например, в Бразилии и Малайзии, возрождаются общины в Крыму, хорошо себя чувствуют караимы в Израиле и США. А вот численность караимского этноса, крымских караимов-тюрок, последние 100 лет неуклонно сокращается, увы.

   Відповіcти
 13. Андрей сказав:

  А есть случаи, что коренные Украинцы принимают караимство.?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Есть такие случаи, у нас в общине есть помимо караимов по национальности, и украинцы, и евреи. В Крыму тоже есть караимы разных национальностей.

   Відповіcти
 14. Олег сказав:

  Читав колись цікаву інформацію про караїмів, виявляється з тієї статті, що караїми визнають Ісуса та Мухаммада великими пророками . Чи дійсно це так ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Все, що пов”язане з Ісусом і Мохамедом, не є предметов віри для караїмів, але було предметом філософських роздумів для різних поколінь караїмських мислителів. Єдиним джерело віри для караїмів є ТаНаХ. Діяльність Ісуса і Мохамеда відбувалася набагато пізніше написання ТаНаХу, і розмишляючи на феноменами цих постатей, деякі караїмські вчені доходили висновку, що Бог посилав пророків для інших народів також. Були караїмські гахами, які добре знали й коментували Євангеліє та Коран. Хоча, повторююсь, це не має стосунку до караїмської релігії.

   Відповіcти
 15. Ольга сказав:

  Караїми повністю відкидають Талмуд та інші священні книги. А чи мають караїми своїх духовних вчителів ?

  Відповіcти
  1. Олександр Дзюба сказав:

   Караїми нічого не відкидають. Просто на відміну від юдеїв-равіністів, Талмуд караїми не вважають “Усною Торою”, яка має обов”язковий характер. Є певні думки, висловлені в Талмуді, але вони не догма, з ними можна погоджуватися чи ні.
   Духовні вчителі караїмів називаються гахами (мудреці). Це вчені різних поколінь нашої історії й сучасности, які добре знають ТаНаХ, лешон кодеш та караїмьку релігійну традицію, і тому мають авторитет у віруючих.

   Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook