Трімурті – потрійний союз богів. В одному образі злилося кілька богів: Брахма, Шива, Вішна. Кожен з богів представляє священний прояв у певній галузі. Брахма – творець. Вішну – хранитель світу. Шива – руйнівник світу. Богів часто зображували разом.

Брахма

Найчастіше Брахму зображують сидячим на лотосі. У нього зібране волосся і присутня борода. Руки Брахми, а їх чотири, тримають  священну воду з річки Ганг, чотки та книгу з ведами, а також ще однією рукою бог зображує мудру. Мудра – дарує доброту і милосердя. Також воду іноді замінює масло для жертвоприношень. Чотки потрібні для молитви, а книга символ віри. Одяг переважно з білого кольору. Білий колір вважається ознакою чистоти і святості.

Вішну

Вішну – символ початку і кінця життя. Бог Вішну оберігає людей, які в нього вірять і шанують традиції. Часто є головним соратником Інди. Головне вчення Вішни – три кроки. Він підпорядкував собі три аспекти: небо, землю і простір. Брав участь у бою Індри з Врітрою. Вішну прийшов на допомогу і здолав злого і страшного демона. У цій нелегкій справі йому допомогли знамениті три кроки.

Шива

Шива – дуже незвичайний суперечливий і яскравий бог. У нього дуже давнє коріння. Також його ім’я перекладається як червоний або гарячий.

Шива виявляє постійну подвійність. Бог повинен був продовжити свій рід. Інші боги часто дорікали його в тому що він не хотів цього робити. Замість продовження роду він вів аскетичний спосіб життя і відрікався від усього. Однак, коли в ньому оселилася любов, він настільки був нею переповнений, що мало не знищив весь світ. Шива – небезпечна істота з неприборканою енергією. Дуже часто себе не контролює і не думає про наслідки. Шива – справжній прояв людського хаосу. Його сутність розділена на милосердного Шанкару і жахливого і дикого Брайраву.

Ольга Степаненко