З дитинства Сюнь Цзи відрізнявся від інших дітей села гострим розумом і тому батьки наймали для нього вчителів математики, філософії і мистецтва.
У 266 році Сюнь Цзи покидає своє рідне царство Чжао і починає подорожувати Китаєм.
Через декілька місяців Сюнь прибуває в царство Цань, де починає проповідувати свою філософію царю Чжану Вану.
В царстві Цань молодий філософ залишається на два роки. Згодом його інноваційні погляди щодо управління державою піддаються критиці зі сторони царської аристократії і тому в 264 він змушений покинути царство. У 264 році Сюнь Цзи приїздить в царство Ци, де його ідеї похвально сприйнялись владою.
У цьому ж році Сюнь Цзи починає проповідувати свої філософські ідеї в академії «Цзися» і вже через рік стає головним сановником царства Ци і головним науковцем. Але в 255 році Сюнь Цзи через свої переконання був змушений поїхати з царства Ци.
В період 255 – 250 року Сюнь Цзи подорожує Китаєм і, як не дивно, нічого не пише, хоча це швидше було затишшя перед бурею.
У році 250 Сюнь Цзи повертається в царство Чжоу, де знахоı дить учнів і живе тут до 248 року.
В 248 році філософ переїжджає в царство Чунь Шен.
У 238 році було вбито місцевого царя. У вбивсті звинуватили самого Сюнь Цзи, тому він з учнями змушений переховуватись в місті Ланьлине. В цьому місті разом із своїми учнями Сюнь пише головну працю свого життя «Сюнь Цзи». «Сюнь Цзи» складається із 322 глав з яких 290 містять повтори. Тому у першому столітті послідовник Сюнь Цзи, Лю Сян взявся систематиı зувати його працю, внаслідок чого книга мінімізувалася із 322 у 32 глави.
Крім цього Лю Сян поділив глави на розділи по авторству і тому 23 глави належать Сюнь Цзи , 3 глави ı записи учнів, 6 глав ı це спогади учнів. Сюнь Цзи був з тих філософів, які не боялися ні царів, ні міністрів, завжди сміливо висловлювались про бідність народу і жорстоке поводження з людьми. Сюнь Цзи помер 235 року в самотності
Ігор Дмитрук